To wiosenne imię było hitem 20 lat temu. Dziś rodzice niechętnie nazywają tak córki

To wiosenne imię nosi aż 34421 kobiet, a to oznacza, że znajduje się na 117 miejscu pod względem popularności w Polsce. Liczby są imponujące i można by stwierdzić, że należy ono do grona tych najczęściej nadawanych. Nic bardziej mylnego. Imię to było modne dwie dekady temu, dziś odchodzi od lamusa. Rodzice niechętnie nazywają tak swoje córki, uważając, że jest ono wręcz reliktem przeszłości.

Wioleta to imię, które kojarzy się z wiosną. Pochodzi z języka włoskiego -  Violetta, której jest spolszczeniem, stanowi zdrobnienie wł. imienia Viola, co w języku łacińskim oznacza po prostu „fiołek". Przywędrowało ono u nas jednak stosunkowo późno, bo dopiero w okolicach XIX wieku i zadomowiło się na tyle dobrze, że było jednym z najczęściej nadawanych imion dla dziewcząt. Dziś jednak spadło z piedestału i odeszło do lamusa. Rodzice już nie chcą nazywać tak swoich córek. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo W którym ministerstwie byś zasiadł? [SONDA]

To imię 20 lat temu było hitem. Dziś bardziej kojarzy się z "niemodnym kitem"

Hit czy kit? Jeszcze dwie dekady temu moglibyśmy mówić o jednym z popularniejszych imion dla dziewczynki, czyli Wiolecie. Przyszli rodzice szaleli na jego punkcie, nawyzywają tak swoje córki. Kojarzyło im się z wiosną i słońcem, ponieważ imię przywędrowało do nas z Włoch. W dosłownym tłumaczeniu oznacza fiołka, a to wyjątkowy kwiat, który zwiastuje budzącą się przyrodę. Znaczenie to odzwierciedla jasny, radosny charakter kobiet noszących to imię. Wioleta jest radosna, energiczna, ciekawa świata i ma silną wolę.

Historia tego imienia jest równie ciekawa, co jego znaczenie. Otóż w języku polskim jest to stosunkowo "młode imię", bo pojawiło się na naszych ziemiach w okolicy XIX wieku. W literaturze pojawiło się po raz pierwszy w "Kordianie" Juliusza Słowackiego. Wioleta jest imieniem, który ma także nieco obcojęzyczną formę: Violetta, jednak zapis ten otrzymał negatywną opinię Rady Języka Polskiego.

Zgodnie bowiem z "Zaleceniami dla urzędów stanu cywilnego dotyczącymi nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej" […], p. II.2.b. - "Piszemy w, nie v, a więc np. Wirginia, Wioleta

- odpowiedziała sekretarz Rady.

Jak podaje portal jakiemie.pl, 34421 kobiet w Polsce ma na imię Wioleta. Tym samym znajduje się ono na 117 miejscu pod względem popularności w Polsce. Dziś niestety nie jest tak interesujące i ciekawe dla rodziców, którzy szukając idealnego wyboru dla swojego dziecka - często je pomijają.

Więcej o:
Copyright © Agora SA