Syrop na zaparcia jest jednym ze sposobów wyeliminowania przykrej dolegliwości u dzieci. Jak go stosować?

Syrop na zaparcia jest jednym ze sposobów walki z dolegliwościami związanymi z brakiem wypróżniania się. Problem zatwardzenia często dotyka dzieci i jest głównym zaburzeniem pracy przewodu pokarmowego u najmłodszych. Jakie są przyczyny zaparć u dzieci i sposoby leczenia przykrej dolegliwości?

Co na zatwardzenie u dziecka? Jakie są przyczyny zaparć u najmłodszych? 

Syrop na zaparcia to jeden ze środków, po które sięgamy, gdy problemy z wypróżnianiem stają się trudne do przezwyciężenia w naturalny sposób. Zastanawiasz się, co na zatwardzenie u dziecka przyniesie ulgę w bólu i ułatwi powrót do prawidłowego funkcjonowania organizmu? Analizując to zagadnienie, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się potencjalnym przyczynom, które mogą doprowadzić do problemów z wypróżnianiem się. A przyczyn może być kilka.

  • Zatwardzenie u dziecka może wynikać z dolegliwości chorobowych, spowodowanych np. alergiami pokarmowymi.
  • Może także być skutkiem działania czynników genetycznych, emocjonalnych (stres), a także dietetycznych.
  • Nieprawidłowa dieta, a także zbyt mała aktywność fizyczna, mogą doprowadzić do problemów z regularnym wypróżnianiem się przez dziecko.

A kiedy możemy mówić o zaparciach u dziecka? Zgodnie z definicją, przyjmuje się, że z zatwardzeniem mamy do czynienia w sytuacji, gdy oddawanie stolca odbywa się rzadziej niż co trzy dni i towarzyszy temu wysiłek, a czasem także ból. W przypadku zaparć stolec ma charakterystyczną zbitą i twardą konsystencję. Warto wiedzieć, że przy długotrwałych zaparciach u dziecka, może dojść do popuszczania rzadkiego stolca, o czym świadczy zabrudzona bielizna. Przytoczone wyżej objawy zaparć u dziecka, nie będą miały pokrycia w przypadku noworodków i niemowląt. Częstotliwość wypróżniania przez najmłodsze dzieci, w dużej mierze zależy od sposobu karmienia. Malec, który jest karmiony mlekiem matki, może wypróżniać się kilka razy dziennie, a także raz na kilka dni. Noworodek karmiony mlekiem modyfikowanym natomiast może oddawać stolec rzadziej. W przypadku niemowląt należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy dziecko podczas wypróżniania się nie męczy się i nie sprawia mu to bólu. 

Co na zaparcia u dziecka, czyli jak wspomóc malucha przy zaparciach?

Co na zaparcia u dziecka? W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym należy upewnić się, że mieszanka jest właściwie przygotowywana, a także czy jest odpowiednia dla naszego dziecka. W przypadku, gdy problem z zaparciami pojawia się regularnie, warto byłoby rozważyć zmianę na inny preparat. Gdy dziecko zmaga się z zaparciami, ważne jest właściwe nawodnienie, ponieważ dostateczna ilość płynów w organizmie pomaga w utrzymaniu właściwej konsystencji stolca. Aby ulżyć maluchowi w bólu, można wykonywać delikatny masaż brzucha, który wpływa relaksacyjnie na dziecko. W utrzymaniu prawidłowej perystaltyki jelit wskazany jest także ruch. Możesz unosić nóżki dziecka i delikatnie dociskać je do brzuszka, a także pozwolić mu na swobodne machanie dolnymi kończynami, co na pewno usprawni pracę jelit i wpłynie pozytywnie na dolegliwości brzuszkowe. Jak postępować w przypadku starszych dzieci? 

Zobacz wideo Zaparcia u dziecka - jak rozpoznać, kiedy mamy z nimi do czynienia?

Syrop na zaparcia u dziecka. Jaki preparat wybrać? 

Jaki syrop na zaparcia u dziecka będzie skuteczny i przyniesie ulgę? Gdy Twoje dziecko cierpi z powodu zaparć, szukasz sposobu na szybkie pozbycie się dolegliwości bólowych i zapewnieniu szybkiego powrotu do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po naturalne metody na pozbycie się zatwardzenia. Należy zadbać o:

  • przyjmowanie odpowiedniej ilości wody,
  • dietę bogatą w owoce i warzywa zawierające błonnik,
  • regularną aktywność fizyczną.

Ulga powinna przyjść po kilku dniach. Jeżeli jednak dolegliwości są uciążliwe i przedłużające się, można wesprzeć się preparatami farmakologicznymi, takimi jak syrop na zaparcia u dzieci. Na rynku dostępne są różne preparaty o łagodnym działaniu, wspomagające walkę z zatwardzeniem u najmłodszych. Warto zwrócić uwagę, czy syrop na zaparcia, zawiera w swoim składzie makrogol, który zmiękcza stolec i ma działanie przeczyszczające, bądź laktulozę. Syrop na zaparcia u dzieci powinien być stosowany jedynie doraźnie. Problem zawsze warto skonsultować z lekarzem i nie podawać na własną rękę silnych środków przeczyszczających.

Syrop na przeczyszczenie i inne środki pomocy doraźnej

Syrop na przeczyszczenie o łagodnym działaniu, to jeden ze środków wspomagających walkę z dolegliwościami układu trawiennego u najmłodszych. Często środkiem stosowanym w pierwszej kolejności, czy jako zamiennik syropu na zaparcia, są czopki glicerynowe. Pobudzają one perystaltykę jelit oraz wspomagają opróżnianie. Czopki glicerynowe mogą być stosowane w dzieci w różnym wieku i właśnie od wieku dziecka zależy ich wielkość. Aplikując czopek glicerynowy, należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Należy użyć rękawiczek jednorazowych, a okolice odbytu odpowiednio natłuścić np. wazeliną.

Zobacz też: Jak oczyścić jelita z zalegających w nich złogów? Najlepsze są domowe metody

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.