Dlaczego małe dzieci często uśmiechają się we śnie? Powód takiego zachowania może naprawdę zaskakiwać

O tym, że niemowlęta i małe dzieci często uśmiechają się we śnie, wie właściwie każdy. A dlaczego tak robią i co to naprawdę oznacza? Wbrew temu co mogłoby się wydawać, powód jest naprawdę zaskakujący.
Zobacz wideo Jak długo dziecko powinno spać?

Uśmiech śpiącego szkraba to jedna z najbardziej uroczych rzeczy, których może doświadczyć rodzic. Jednak mało kto wie, co naprawdę się kryje za tym słodkim odruchem u najmłodszych pociech. Skąd się bierze? Co oznacza? To warto wiedzieć o dziecięcych uśmiechach.

Dlaczego śpiące maluchy się uśmiechają? Powód może być zaskakujący

Sen noworodków i niemowląt dzieli się na trzy fazy - sen spokojny (głęboki), sen aktywny (płytki) i sen nieokreślony. Maluchy uśmiechają się zwykle w fazie snu aktywnego, a jak czytamy na łamach serwisu SleepFoundation, mogą wówczas też poruszać kończynami, ssać czy marszczyć brwi. U dorosłych uśmiech jest reakcją na miły sen, jednak u niemowląt już niekoniecznie - najmłodsze pociechy również na jawie reagują w ten sposób na fizyczne odczucia jak głód, gazy czy smutek. Jest to tzw. uśmiech fizjologiczny, dopiero około drugiego miesiąca życia maluch zaczyna uśmiechać się świadomie, i może w ten sposób komunikować się z rodzicami. Warto też wiedzieć, że niekiedy spontaniczny uśmiech u śpiącego niemowlęcia może oznaczać też poważną chorobę.

Uśmiech fizjologiczny u niemowląt. Kiedy oznacza poważny problem zdrowotny?

Choć co do zasady uśmiech u niemowlęcia jest odruchową reakcją na czynniki fizjologiczne i nie trzeba się tym przejmować, to czasem może być zwiastunem poważnych problemów ze zdrowiem. Chodzi o niekontrolowane napady śmiechu (lub płaczu), które są odmianą epilepsji (padaczki). Jedna trzecia osób zmagających się z tą przypadłością, pierwszy napad miała jako niemowlę. Gdy taki atak wystąpi we śnie, dziecko może się obudzić, po czym znów zasnąć. Warto wiedzieć, że napady trwają zwykle od 10 do 20 sekund i mogą być połączone z innymi objawami np. wierceniem się, mlaskaniem czy chrząkaniem. Dlatego w przypadku zaobserwowania takich symptomów rodzice powinni jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej, bo w wielu przypadkach szybka reakcja pozwala na trwałe wyleczenie. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: