Pierwsze wypłaty 300 plus 2023. Rodzicu, jeśli liczysz na szybki przelew, powinieneś się pospieszyć

Kiedy będą pierwsze wypłaty z programu 300 plus na zakup wyprawki szkolnej? Jak się okazuje, już niedługo i rodzice powinni pospieszyć się ze składaniem wniosków. Zwlekanie może skończyć się dłuższym oczekiwaniem na środki. A w jakich terminach i gdzie dopełnić formalności? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Wakacje w pełni i chyba nikt jeszcze nie myśli o nowym roku szkolnym, jednak mimo wszystko warto zacząć przygotowania na powrót pociechy do nauki. Pomoże w tym rządowy program "Dobry Start", znany też jako 300 plus, które można wydać na zakup przyborów i pomocy szkolnych. Any skorzystać ze wsparcia trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w określonym terminie. Jakim? Wyjaśniamy. 

Pierwsze wypłaty 300 plus. Rodzice, pospieszcie się ze składaniem wniosków

Wnioski o przyznanie jednorazowego wsparcia 300 plus na zakup wyprawki szkolnej można złożyć do ZUS-u w ściśle określonym terminie - od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Trzeba przy tym pamiętać, że ci rodzice, którzy zrobią do 31 sierpnia, otrzymają przelewy nie później niż do 30 września 2023 r. Dlatego warto się pospieszyć z dopełnieniem formalności, aby wcześniej cieszyć się pieniędzmi. A jak złożyć wniosek? Można to zrobić wyłącznie elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczną,
  • aplikację mZUS.

Pierwsze wypłaty 300 plus. Kto może skorzystać z rządowego wsparcia?

Wsparcie z programu "Dobry Start" przysługuje wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat (24 w przypadku osoby z niepełnosprawnością), którzy uczęszczają do szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowej - liceum, technikum, branżowej, w tym takich placówek jak: 

  • szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
  • specjalne ośrodki wychowawcze,
  • ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.

Niestety z 300 plus nie mogą skorzystać maluchy uczęszczające do żłobka, przedszkola i zerówki, a także studentom, nawet jeśli spełniają kryterium wieku. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: