To imię nosi zaledwie 1700 mężczyzn w Polsce. Oznacza "szlachetnego", ale u nas jest popularne w inne formie

Imię dla dziecka wywodzące się ze starożytności? Czemu nie! To doskonały, a na pewno bardzo oryginalny pomysł. Wiele imion, które były popularne przed wiekami, dziś odeszło już do lamusa, robiąc miejsce innym, tym modnym i "światowym". Jednak zwracając się ku korzeniom i tradycji, warto sięgnąć po zbiór tych imion, które nadawano dzieciom bardzo dawno temu.

Patrycjusz to imię, które nosi dziś zaledwie 1700 mężczyzn. Nie jest ono zbyt popularne, chociaż zdarzają się rodzice, którzy dla swych dzieci wybierają imiona z piękną historią i bogatą tradycją. A tej nie można odmówić temu imieniu. Pochodzi ono z języka łacińskiego i oznacza osobę szlachetną i dostojną. Wywodzi się od słowa patricius, które możemy tłumaczyć jako "szlachetnie urodzonego, patrycjuszowskiego". Jego "bardziej współczesnymi" wariantami są dwa imiona męskie: Patrycy i Patryk, a także jedno żeńskie - Patrycja. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co to znaczy, że inflacja w skali miesiąca wyniosła 0 proc.? Wyjaśniamy

Patrycjusz - czy na nowo podbije serca rodziców i odzyska dawny blask?

Patrycjusz to imię wywodzące się z języka łacińskiego, od słowa patricius, które można tłumaczyć jako ten, który jest szlachetny i zasłużony. Jeszcze kilka dekad temu należało to grona tych modnych i popularnych imion dla chłopców, głównie właśnie ze względu na swoje znaczenie i brzmienie. Niektórzy rodzice zmodyfikowali je, nadając swoim synom, bardziej współczesną wersję tego imienia. Pd Patrycjusza wziął się Patrycy i Patryk, a także żeńskie imię Patrycja.

Natomiast jeśli chodzi o samą formę imienia Patrycjusz, to nie należy ona do topowych imion męskich. Jak podaje portal jakieimie.pl, liczba osób noszących to imię wynosi zaledwie 1712 i znajduje się na 344 miejscu pod względem popularności w Polsce.

Patrycjuszowie są zazwyczaj odważni, nie boją się wyzwań, energiczni i bardzo ambitni. Lubią zmiany i nowości, trudno usiedzieć im w jednym miejscu, ale za to  są zdecydowani w dążeniu do celu. Są to osoby towarzyskie, otwarte, entuzjastyczne, kochające zabawę.

Patrycjusz imieniny obchodzi 16 marca, 28 kwietnia, 4 lipca i 24 sierpnia, a jeśli wierzyć gwiazdom, będzie doskonałym wyborem dla dzieci urodzonych pod znakiem barana, wagi i lwa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.