Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2023? Wielu uczniów czeka zmiana. Ten przedmiot znika z planu lekcji

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2023? Pomimo trwania wakacji, to pytanie pojawia się dość często w wyszukiwarkach internetowych. Ma to zapewne związek z przełożeniem pierwszego dnia szkoły z 1 na 4 września. Uczniowie zyskają tym samym dodatkowe trzy dni wakacji, jednak to nie jedyna nowość, jaka ich czeka. Z planu zajęć znika przedmiot, ale to nie oznacza, że nauki będzie mniej.

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2023? Chociaż wakacje w pełni, wielu uczniów nadal zastanawia się, kiedy tak naprawdę zacznie się szkoła. Wyjątkowo w tym roku wakacje potrwają o całe trzy dni dłużej, a to oznacza, że dzieci i młodzież w szkolne ławy zasiądą dopiero 4, a nie jak to bywało dotychczas, 1 września. Jednak to nie jedyna zmiana. Jakie nowości czekają uczniów po powrocie z wakacji? Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Morawiecki wyśmiał w Sejmie opozycję. "Ale im teraz głupio"

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2023?

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego 2023? Decyzją resortu nauki pierwszy dzień szkoły po trwających wakacjach rozpocznie się nie 1 września, a dopiero trzy dni później. Szkolny dzwonek zabrzmi po raz pierwszy, w całej Polsce dopiero 4 września 2023 roku, dając tym samym do zrozumienia, że właśnie rozpoczął się nowy rok szkolny 2023/24. Jednak skąd ta zmiana? Decyzja została podjęta przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ze względu na układ dni w kalendarzu. 1 września 2023 wypada w piątek. Dlatego też inauguracja roku szkolnego odbędzie się  dopiero w poniedziałek 4 września.

Zmiana, która czeka na uczniów. Z planu zajęć znika jeden przedmiot

Uczniowie powracający do szkół z wakacji będą mieli zmodyfikowany plan zajęć. Chodzi tu przede wszystkim o przedmiot "Podstawy przedsiębiorczości", który zostanie usunięty. Nie oznacza to jednak mniej nauki i więcej wolnego. Wręcz przeciwnie. Jego miejsce zajmie BiZ, czyli "Biznes i zarządzanie".

Ta reforma ma przede wszystkim zapewnić nowoczesne podejście do nauki o finansach, oparte na praktyce i wiedzy ekspertów oraz doświadczeniach przedsiębiorców z rynków międzynarodowych, a także tych lokalnych. Będą to zajęcia o charakterze praktycznym, gdzie młode osoby, wkraczające w dorosłe życie, będą uczyć się podstaw zarządzania budżetem domowym, wydatków i spraw związanych z ekonomią, rachunkowością i finansami.

"Wprowadzenie nowego przedmiotu ma na celu rozwijanie kompetencji efektywnego zarządzania własnymi finansami" – mówił Czarnek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w czasie konferencji poświęconej nowemu szkolnemu przedmiotowi.

Przedmiot "Biznes i Zarządzanie" będzie realizowany w szkołach ponadpodstawowych na poziomie podstawowym i rozszerzonym. A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już od 2027 roku BiZ będzie można zdawać na maturze.

Więcej o: