Zgodnie z danymi zebranymi i opublikowanymi przez rządową stronę dane.gov.pl w 2022 roku imię Balbina nadano zaledwie sześciu dziewczynkom. Balbina obchodzi imieniny trzy razy w roku w dniach: 11 marca, 31 marca oraz 2 grudnia. Dlaczego rodzice wciąż tak niechętnie je wybierają?
Dużo wspólnego z tym ma zapewne skojarzenie z gąską Balbinką. To postać z bajki „Różne przygody Gąski Balbinki". Co ciekawe, to jedna z polskich najwcześniej wyprodukowanych i nadawanych telewizyjnych dobranocek. Starsze pokolenia się na niej wychowały!
Bajki „Różne przygody Gąski Balbinki" nie były animowane. Wykorzystano tu starą metodę nakładania kilkunastu nieruchomych rysunków, do których narratorka podkładała dialog. Główne postacie to właśnie tytułowa Gąska Balbinka oraz sepleniący kurczak Ptyś.
Balbina to żeński odpowiednik imienia Balbin. Imię to wywodzi się z łacińskiego i oznacza „jąkałę". To także może wpływać na niewielką popularność imienia. Imię Balbinus nosił jeden z cesarzy rzymskich z dynastii Sewerów (w 238 r.). Najpopularniejszą osobą noszącą to piękne imię była jednak święta Balbina Rzymska.
Kim była? Dlaczego znamy jej losy? Święta Balbina Rzymska była męczennicą, która żyła w II wieku. Zgodnie z przekazami była córką trybuna rzymskiego Kwiryna. Ponosiła męczeńską śmierć za wiarę w Chrystusa. Na obrazach religijnych przedstawiana jest z krzyżem i berłem z lilii. Na niektórych portretach trzyma też łańcuch. Według legendy bowiem dotykając łańcucha św. Aleksandra I, została uzdrowiona z bólu gardła. Stąd, warto wiedzieć, że święta Balbina wzywana jest, gdy pojawia się ból gardła czy też szyi.
Najpopularniejszymi zdrobnieniami od imienia Balbina są: Balbinka, Balbi, Balba, Balbisia, Balbiśka, Binka, Binia, Bisia, Balbka, Balbinia. Czyż to nie urocze i oryginalne imię?