Imię pierwszej królowej polski dziś jest zapomniane. Rodzice nie chcą nazywać tak córek. "Wstąpiła do klasztoru"

Jest to imię żeńskie pochodzenia germańskiego i niestety jest już zapomniane. To dumne i oryginalne imię ma też wiele zdrobnień. Do najpopularniejszych zaliczane są: Rychezka, Rychezia, Rysia, Ryszka, Rychunia, Rychusia, Rychuśka, Rycheńka, Rycha, Ryśka.

Popularne imiona

Na stronie rządowej dane.gov.pl opublikowano ranking imion, które rodzice najchętniej nadawali swoim dzieciom w 2022 roku. Przez wiele lat liderką była Zuzanna, obecnie rodzice najchętniej wybierają imię Zofia. W żłobkach czy przedszkolach coraz więcej dziewczynek nosi te imiona. A gdyby tak poszukać oryginalniejszych imion? Choćby na kartach historii Polski? Przykładem może być tu imię żony Mieszka II Lamberta.

Zobacz wideo Najchętniej wybierane imiona dla córek w 2022 roku

Imię królowej

Rycheza, bo o tym imieniu mowa, zostało zapomniane przez Polaków. Niewiele osób pamięta z historii, że nosiła je królowa Polski, żona Mieszka II Lamberta. Rycheza lotaryńska wczesną młodość  spędziła najprawdopodobniej w klasztorze w Quedlinburgu. Dopiero w 1013 roku została żoną Mieszka. Dzięki temu ożenkowi został przypieczętowany pakt i pokój między sąsiadami. Rycheza urodziła Kazimierza Odnowiciela oraz dwie córki.

W 1025 roku była koronowana na królową Polski. Długo nie żyła na dworze. W 1031 roku po ucieczce męża do Czech, wyjechała z Polski. Udała się do Niemiec z całym majątkiem oraz insygniami królewskimi. Choć do końca życia utrzymywała i używała tytułu królewskiego, obrała inną drogę. W 1047 roku wstąpiła do zakonu. Wybrała klasztor benedyktyński w Brauweiler koło Kolonii. Została w nim aż do śmierci. - Zmarła najsławniejsza Rycheza królowa Polski, córka fundatorów, której pamięć obchodzi się uroczyście – donosiły nekrologi.

Oryginalne i niepopularne

Trzeba przyznać, że Rycheza to bardzo niepopularne imię. W 2022 roku nie zostało nadane żadnej dziewczynce w Polsce. Wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim świętej Rychezy obchodzone jest 21 maja. Wtedy też w kalendarzu przewidziano jej imieniny. Rycheza ma kilka odpowiedników w różnych językach. W języku łacińskim to Richesa, Richisa, a w niemiecki - Richeza, Rixa.

Więcej o: