Dlaczego u niektórych kobiet nie widać, że są w ciąży? Położnik wyjaśnia: Chodzi o kręgosłup

Słyszeliście kiedyś o terminach "tajemnicza" lub "niewidzialna ciąża"? Odnoszą się one do sytuacji, gdy dana osoba nie wie, że jest w ciąży - czasami aż do rozpoczęcia porodu - ponieważ nie wykazuje najbardziej rozpoznawalnych oznak - choćby takich jak większy brzuszek.

Brak brzuszka u ciężarnych

To może brzmieć dość nieprawdopodobnie. Brak brzuszka u kobiety w ciąży? A jednak jest to możliwe. Pewien lekarz postanowił wytłumaczyć na TikToku, dlaczego niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, że mają dziecko w drodze.

Zobacz wideo Pokazujemy wam, jak ćwiczyć pomiędzy 4 a 6 tygodniem po porodzie

Doktor Karan Rajan – szczycący się ogromną popularnością, obserwuje go ponad 5,1 miliona osób – zabrał głos w odpowiedzi na film poruszający tę kwestię.  - Zabawny fakt, czasami ciąża może być niewidoczna. Jak to możliwe? Jednym z powodów jest tyłozgięcie macicy. - Większość kobiet ma macicę skierowaną do przodu, co oznacza, że jest lekko pochylona do przodu – wyjaśnił dr Rajan.

- Ale co piąta kobieta ma przechylenie do tyłu w kierunku kręgosłupa – dodał. Co więcej, jak wyjaśnił ekspert, u niektórych kobiet macica może pozostawać odsunięta do tyłu przez cały czas ciąży. Innymi czynnikami, które mogą skutkować niewidoczną ciążą, mogą być: - Wcześniejsze zabiegi chirurgiczne, endometrioza i inne schorzenia ginekologiczne, które mogą powodować blizny na więzadle krzyżowo-krzyżowym – wymienia lekarz.

„Biologiczne kotwice"

- Są to w zasadzie biologiczne kotwice, które utrzymują macicę w kręgosłupie i wewnątrz jamy miednicy – wyjaśnił dr Rajan. Lekarz zauważył też, że osoby wyższe będą miały wizualnie mniejszy brzuszek. - Jeśli jesteś wyższa, będziesz mieć dłuższy tułów, więc będzie więcej miejsca na rozwój macicy w górę, a nie tylko na zewnątrz – wyjaśnił i dodał na koniec: - A jeśli masz szczególnie dobrze rozwinięte mięśnie brzucha, może to sprawić, że twoja macica rozwinie się bliżej rdzenia, zamiast wystawać.

Okazuje się więc, że nie każda kobieta w ciąży będzie miała duży brzuch pod koniec trzeciego trymestru. Jak było w przypadku waszych dzieci? Podzielcie się w komentarzach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA