To imię nosi niespełna 700 Polek. Tak nazywała się matka Fryderyka Chopina, ale Polacy kojarzą je z pająkiem

Zapomniane imię żeńskie, które lata świetlności ma już dawno za sobą? Chociaż obecnie nosi je prawie 700 Polek, to jednak nie należy do tych popularnych i modnych imion. Niewielu wie, ale imię to nosiła także matka Fryderyka Chopina, która w kontaktach rodzinno-przyjacielskich częściej używała swojego drugiego imienia, całkowicie pomijając pierwsze. Wielu osobom kojarzy się ono także z bohaterką z bajki "Pszczółka Maja". Tak właśnie miała na imię Pajęczyca, pamiętacie ją?

Tekla - oryginalne i nietypowe imię, które, chociaż znane od wieków, nie należy do zbyt popularnych. W topowych rankingach jest raczej pomijane, chociaż wielu przyznaje, że kojarzone jest jedynie z matką Chopina, Teklą Justyną z domu Krzyżanowską. Ci nieco młodsi, którzy wieczory spędzali przed telewizorami, oglądając "Pszczółkę Maję", imię to kojarzą z jedną z bohaterek bajki - Pajęczycą Teklą. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Niszowe imię o pięknym znaczeniu

Tekla to żeńskie imię, którego pochodzenie możemy upatrywać w czasach rozkwitu kultury germańskiej. Według niektórych etymologów oznacza ono "boginią szczęścia" lub "boginią zwycięstwa". Zatem kojarzone jest przede wszystkim z siłą, odwagą, walką i zwycięstwem. I pomimo tak wyjątkowego znaczenia, nie należy ono do zbyt popularnych imion. Portal jakieimie.pl, podaje, iż w bazie z Głównego Urzędu Statystycznego z rejestru PESEL (stan na 24.01.2022 r.), dumnymi posiadaczkami tego wyjątkowego i na pewno niebanalnego imienia jest dokładnie 699 Polek.

Chociaż przed laty imię to należało do częściej używanych i nadawanych. Jego posiadaczką była np. matka Fryderyka Chopina, Tekla Justyna Chopin z domu Krzyżanowska, która jak możemy wywnioskować z niektórych źródeł, nie pałała zbyt wielką miłością do tego imienia. W kontaktach towarzyskich używała drugiego imienia, Justyny, które bardziej jej się podobało.

Imię Tekla otrzymała również jedna z postaci z bajki "Pszczółka Maja", animowanego serialu, który pokochały dzieci na całym świecie. 

A co jeszcze wiemy o tym imieniu? Otóż kobiety, które je otrzymały, utożsamiane są za bardzo inteligentne, silne psychicznie, odważne i szalenie kreatywne oraz pomysłowe. Nie boją się niepowodzeń i jak burza idą przez życie, stawiając czoła wszelkim przeciwnością losu.

Tekla obchodzi imieniny 4 razy w roku w dniach: 30 sierpnia, 23 września, 7 października, oraz 15 października.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.