Wakacje nie tak dawno się zaczęły i o nauce prawie nikt nie myśli. Jednak mimo to warto zająć się przygotowaniami do nowego roku szkolnego już teraz, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) właśnie uruchomił kolejną edycję programu "Dobry Start" - od soboty, 1 lipca można już składać wnioski o przyznanie 300 plus na szkolną wyprawkę. A kiedy będą pierwsze wypłaty świadczenia i kto może z niego skorzystać? Wyjaśniamy.
Wniosek o przyznanie 300 plus mogą złożyć rodzice, opiekunowie prawni bądź pełnoletni uczniowie i muszą to zrobić w określonym czasie - od soboty, 1 lipca do czwartku, 30 listopada 2023 roku. Wniosek należy złożyć do ZUS-u wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
A kiedy można się spodziewać wypłaty środków? Co do zasady, w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku, stąd pierwsze przelewy trafią do rodziców do 30 września 2023 roku, pod warunkiem dopełnienia formalności do końca sierpnia.
Program "Dobry Start" jest przeznaczony dla wszystkich uczniów, również tych pełnoletnich, którzy uczęszczają do szkoły - liceum, technikum, szkoły branżowej, a także takich placówek jak: szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze oraz ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze. Stąd ze świadczenia 300 plus mogą skorzystać wszyscy w wieku od 7 do 20 lat (24 lata w przypadku osoby z niepełnosprawnością). Wyłączeni są studenci (bez względu na ich wiek) oraz dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli i zerówek, bo zgodnie z polskim prawem to nie są szkoły. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.