300 plus - kiedy wypłaty 2023? Program nie ogranicza się do dzieci. Kto jeszcze może na nie liczyć?

Kiedy będą wypłaty świadczenia z programu "Dobry Start" w 2023 roku? Rodzice muszą wiedzieć, że 300 plus na wyprawkę szkolną przysługuje nie tylko najmłodszym uczniom. Kto jeszcze może otrzymać rządowe wsparcie na edukację? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Wakacje nie tak dawno się zaczęły i o nauce prawie nikt nie myśli. Jednak mimo to warto zająć się przygotowaniami do nowego roku szkolnego już teraz, bo Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) właśnie uruchomił kolejną edycję programu "Dobry Start" - od soboty, 1 lipca można już składać wnioski o przyznanie 300 plus na szkolną wyprawkę. A kiedy będą pierwsze wypłaty świadczenia i kto może z niego skorzystać? Wyjaśniamy.

300 plus - kiedy wypłaty 2023? O tym rodzice muszą pamiętać, składając wniosek

Wniosek o przyznanie 300 plus mogą złożyć rodzice, opiekunowie prawni bądź pełnoletni uczniowie i muszą to zrobić w określonym czasie - od soboty, 1 lipca do czwartku, 30 listopada 2023 roku. Wniosek należy złożyć do ZUS-u wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczną,
  • aplikację mZUS.

A kiedy można się spodziewać wypłaty środków? Co do zasady, w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku, stąd pierwsze przelewy trafią do rodziców do 30 września 2023 roku, pod warunkiem dopełnienia formalności do końca sierpnia. 

300 plus - kto może skorzystać? Wbrew pozorom, nie tylko rodzice najmłodszych ucznió

Program "Dobry Start" jest przeznaczony dla wszystkich uczniów, również tych pełnoletnich, którzy uczęszczają do szkoły - liceum, technikum, szkoły branżowej, a także takich placówek jak: szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze oraz ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze. Stąd ze świadczenia 300 plus mogą skorzystać wszyscy w wieku od 7 do 20 lat (24 lata w przypadku osoby z niepełnosprawnością).  Wyłączeni są studenci (bez względu na ich wiek) oraz dzieci uczęszczające do żłobków, przedszkoli i zerówek, bo zgodnie z polskim prawem to nie są szkoły. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: