Dodatek 300 plus. Obecnie trwa nabór wniosków. Wielu rodziców dostanie dodatkowe pieniądze na dziecko

Rodzice mogą skorzystać z dodatkowych pieniędzy na dziecko ze świadczenia 300 plus. Aby otrzymać środki, należy złożyć wniosek, ale trzeba się pospieszyć, bo nabór trwa tylko przez określony czas. Do kiedy i gdzie trzeba złożyć dokumenty? Podpowiadamy.
Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Wakacje w pełni i chyba nikt jeszcze nie myśli o nowym roku szkolnym, jednak już można składać wnioski o przyznanie jednorazowego dodatku na wyprawkę szkolną - 300 plus. Ruszyła bowiem kolejna edycja programu "Dobry Start", który ma na celu wsparcie finansowe wszystkich uczniów, również tych pełnoletnich. Kto i w jaki sposób może skorzystać z 300 plus? Wyjaśniamy urzędowe niejasności. 

Dodatek 300 plus na wyprawkę szkolną. Kto może otrzymać pieniądze ze świadczenia?

Dodatek 300 plus to wsparcie przysługujące każdemu uczniowi raz w roku na zakup przyborów i pomocy szkolnych. Pieniądze mogą otrzymać dzieci i młodzież w wieku od 7 do 20 lat (24 w przypadku osoby z niepełnosprawnością), które uczą się w szkole podstawowej bądź ponadpodstawowej - liceum, technikum, branżowej, a nawet takich placówkach jak: 

  • szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,
  • specjalne ośrodki wychowawcze,
  • ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.

Dodatek nie przysługuje z kolei maluchom uczęszczającym do żłobka, przedszkola i zerówki, a także studentom, nawet jeśli spełniają kryterium wieku. 

Dodatek 300 plus na wyprawkę. Gdzie i kiedy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia?

Aby otrzymać dodatkowe środki na zakup przyborów szkolnych, rodzic (opiekun prawny bądź pełnoletni uczeń) musi złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Termin jest krótki, bo nabór dokumentów na 300 plus trwa od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie na jeden z poniższych sposobów:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczną,
  • aplikację mZUS.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: