Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja dla rodziców. Inspiracji szukają w różnych źródłach - historii, popkulturze czy językach obcych. To imię oznacza "samotną" i jest znane również w innych krajach, jednak w Polsce przechodzi już do lamusa. Co to za imię? Chodzi o Monikę - niegdyś bardzo lubianą, a obecnie zapomnianą - w 2022 roku to imię jako pierwsze otrzymało 148 dziewczynek, a jako drugie 532.
Pochodzenie imienia Monika nie jest do końca znane, jednak badacze wskazują na dwa greckie słowa - "monos" (jeden, sam, pojedynczy, jedynak) oraz "monaché" (samotna, odosobniona). W Polsce Monika pojawiła się dopiero w XIX wieku, a popularności zdobyła w latach 70. ubiegłego wieku. Co prawda już w drugiej połowie XV wieku były w kronikach wzmianki o imionach Mońka i Muńka, nie wiadomo jednak, czy pochodzą od Moniki, czy od innych imion. W języku polskim ma niezbyt dużo form zdrobniałych, do najpopularniejszych należą następujące:
W innych językach ma formy bardzo podobne do polskiej:
Monika obchodzi imieniny kilka razy w roku - do wyboru ma następujące terminy: 18 stycznia, 4 maja, 27 sierpnia, 10 września i 6 października. Warto wiedzieć, że to imię nadaje się do bierzmowania, ponieważ nosiła je święta Monika, matka świętego Augustyna. Innymi znanymi kobietami o tym imieniu są:
Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.