Chłopiec skarżył się na swędzące oczy. Lekarz odkrył obrzydliwy powód. "To żyje"

Mały chłopiec skarżył się, że bardzo swędzą go oczy. Bliscy próbowali zwalczyć problem domowymi sposobami. W końcu udali się z nim do lekarza. To, co stwierdzono w szpitalu, okazało się zaskakujące i... obrzydliwe.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.plwsz
Mały chłopiec z Zhenhzhou (Chiny) miał problem ze swędzącym oczkiem. Jak podaje fakt.pl, chłopiec uwielbiał zabawy w piasku. Normalne jest, że wówczas maluchy dotykają oczu brudnymi rączkami, co sprzyja infekcjom. Nie ma więc co się dziwić, że rodzice początkowo nie panikowali i próbowali domowymi sposobami ulżyć dziecku. Niestety problem nie znikał, dlatego w końcu zdecydowali, by jechać z małym do szpitala.

Zobacz wideo Jak pozbyć się wszy?

Na miejscu rodzice chłopczyka powiedzieli, że od ponad tygodnia ich trzyletniego synka swędzi oko, do tego wydziela się z niego dziwny płyn. Lekarze obejrzeli powiekę dziecka, była opuchnięta i zaczerwieniona. Ustalono, że mały pacjent wcześniej nie zmagał się z żadną alergią. Babcia przyznała, że próbowała zeskrobać wydzielinę, która gromadziła się na powiece monetą, ale nic to nie dało. Poza tym żaden z członków rodziny nie miał podobnych objawów, które wystąpiły u dziecka.

Lekarze musieli wykonać szczegółowe badania. Wówczas odkryli obrzydliwą i nieco przerażającą prawdę. Gdy medycy obejrzeli oko w powiększeniu okazało się, że zadomowiły się tam ludzkie wszy! Tuż przy linii rzęs poruszały się bezbarwne, trudne do zobaczenia pasożyty! Na szczęście wzrok dziecka nie został uszkodzony. Podjęto decyzję, że należy obciąć rzęsy. Pasożyty zostały usunięte, lekarze przepisali też maść, dzięki której zejdzie zaczerwienienie i opuchlizna.

WszyWszy Shutterstock, autor: Dmitrii Pridannikov

Wszy ludzkie - co to jest?

Wesz ludzka to maleńki owad o wielkości 0,5-4,5 mm. Nie ma skrzydeł i posiada zdolność do tzw. memityzmu, czyli potrafi przyjąć kolor podobny do miejsca, w którym się znajduje (w tym przypadku do koloru włosów osoby, na której żeruje). Wszy bytują na skórze głowy, a swoje jaja składają na włosach. Gdy wyklują się z nich pasożyty, można dostrzec je przyczepione do włosów, nazywane są powszechnie gnidami.
Wszy ludzkie szybko się rozmnażają, dlatego dość trudno się ich pozbyć. Wywołują stany zapalne i swędzenie skóry. Niekiedy mogą być przyczyną infekcji np. w przypadku, gdy dojdzie do drapania brudnymi paznokciami.

Zazwyczaj wszawicę kojarzy się z brudem i ubóstwem. Niestety problem ten może dotknąć każdego. Jest on jednak bardzo wstydliwy, więc większość osób o nim nie mówi. Wszy często występują w dużych skupiskach ludzi, często pojawiają się w szkołach i przedszkolach. Można je zwalczać lekami dostępnymi w aptece bez recepty, nie jest to jednak takie proste i wymaga czasu oraz cierpliwości.

Więcej o: