Matura poprawka 2023. Kto może poprawić egzamin? Delikwent musi spełnić trzy warunki

Matura poprawkowa 2023 dla wielu tegorocznych maturzystów staje się faktem. Do sierpniowych poprawek jednak przystąpić będą mogli tylko niektóre osoby, spełniające postawione kryteria. Pozostali uczniowie, na poprawienie swoich wyników matur muszą poczekać rok i na nowo w maju przystąpić jeszcze raz do egzaminu.

Matura poprawkowa 2023 odbędzie się pod koniec sierpnia, jednak aby do niej przystąpić, uczeń musi do przyszłego piątku, czyli 14 lipca, złożyć u dyrektora swojej szkoły pisemną deklarację o chęci przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym. Jednak to nie wszystkie kryteria, które musi spełnić, aby móc ubiegać się o taką możliwość. Zatem kto może poprawić egzamin w sierpniu, a kto będzie musiał czekać na taką możliwość do następnego roku? Wyjaśniamy szczegóły. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jakie panują emocje po maturze z języka polskiego? [SONDA]

Matura poprawkowa 2023 - co musisz wiedzieć?

Matura poprawkowa 2023 zostanie przeprowadzona w dwóch terminach. Pierwszy tyczy się poprawkowego egzaminu ustnego, który został zaplanowany na 21 sierpnia, drugi - poprawy egzaminu pisemnego, który odbędzie się dzień później, czyli 22 sierpnia. Jednak, aby mieć możliwość poprawy niezdanego egzaminu, należy w pierwszej kolejności złożyć do dyrektora szkoły pisemną deklarację o chęci przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym.

Jednak nie wszyscy maturzyści będą mieli taką możliwość. Niektórzy z nich, na poprawę wyników będą musieli czekać do przyszłego roku. Dlaczego? Otóż sierpniowa poprawa zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla uczniów, którzy nie zdali tylko jednego egzaminu obowiązkowego. Jeżeli maturzysta uzyskał mniej niż 30 proc. z dwóch lub trzech matur podstawowych, lub ustnych, będzie mógł powtórzyć egzamin dopiero za rok.

Delikwent musi jednak spełnić trzy podstawowe warunki, by móc przystąpić do matury poprawkowej. Są to:

  • przystąpienie do wszystkich trzech egzaminów obowiązkowych;
  • przystąpienie do przynajmniej jednego egzaminu rozszerzonego;
  • żaden z powyższych egzaminów nie może zostać unieważniony.

Wyniki z egzaminu poprawkowego, który odbędzie się w sierpniu, zostaną ogłoszone już 8 września 2023 roku. To oznacza, że jeszcze na niektórych uczelniach, tam, gdzie będą wolne miejsca, uczniowie poprawiający maturę, będą mogli wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej.

Więcej o: