Spojrzała na wyniki matur i nie ukrywa goryczy. "Popłaczę się. Moje marzenie prysło"

7 lipca maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Jedni się cieszą, że w ogóle zdali inni - są załamani, bo ich marzenia o dobrych studiach prysły niczym bańka mydlana.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
W piątek rano maturzyści mogli w końcu dowiedzieć się, jak sobie poradzili na egzaminie dojrzałości. W sieci pojawiają się wpisy zadowolonych lub wręcz przeciwnie, załamanych, młodych ludzi.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Do tej drugiej grupy należą przede wszystkim ci, którzy marzyli o najbardziej obleganych kierunkach na prestiżowych kierunkach, takich jak medycyna, czy prawo. Tu na poszczególne wydziały trzeba mieć naprawdę dużą liczbę punktów (zazwyczaj zbliżającą się do maksimum), by zostać przyjętym. Dlatego niektórzy już dziś wiedzą, że nie mają szans, by studiować upragniony kierunek.

Płaczę przez wyniki matur xD one nie są złe, naprawdę, ale moje marzenie o lekarskim prysło, i tyle z tego było.

- napisała jedna z tegorocznych maturzystek na Twitterze. I w takiej sytuacji jak ona zapewne jest wiele osób. Jedyną szansą na dostanie się na wymarzone studia jest zdawanie matury ponownie i aplikowanie na nie w kolejnym roku.

Dlaczego tak ciężko dostać się na medycynę?

Medycyna od lat jest jednym z najbardziej pożądanych kierunków wśród młodych ludzi. Bardzo ciężko jest więc się na nią dostać. Są osoby, które poprawiają kilkukrotnie maturę, by spełnić to marzenie (szacuje się, że nawet kilkadziesiąt procent aplikujących to osoby, które zdawały egzamin z wybranych przedmiotów przynajmniej dwukrotnie).

Oczywiście rokrocznie progi punktowe na uczelniach się zmieniają, jednak zawsze wiadomo, że wynik z matury musi być wysoki. W innym przypadku nie ma szans, na te studia.
Na większości uczelni medycznych o jedno miejsce na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym itp. walczy kilkadziesiąt osób. Dlatego szansę na przyjęcie mają jedynie najlepsi.

Jakie przedmioty trzeba zdać, by dostać się na medycynę?

To, jakie przedmioty są brane podczas przyjęcia na medycynę, zależy przede wszystkim od uczelni oraz trybu i kierunku studiów. Z reguły jednak wymagane są: biologia (na poziomie rozszerzonym), chemia, matematyka i fizyka.

Więcej o: