Pierwsze to imię, drugie przydomek polskiego świętego, który żył dość dawno, bo w XIV wieku. Chodzi oczywiście o św. Jana z Nepomuka (Jan Nepomuk). Jego przydomek stał się na tyle popularny, że wielu rodziców łączyło te dwie nazwy w jedno imię, nazywając dziecko Janem Nepomucenem. Zapewne wpływ miała na to wyjątkowa historia tego świętego, ale i niebanalne znaczenie imion. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jan Nepomucen to wyjątkowe imię męskie zawierające imię Jan oraz przydomek XIV-wiecznego świętego św. Jana z Nepomuka. Jego kult silnie rozwinięty jest w Czechach i samej Pradze, na nasze ziemie dotarł za pośrednictwem jezuitów, których jest patronem. Czczony był również wśród ludu, bo wierzono, że chroni pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie pól, mostów, a także i rzek, gdzie kiedyś były przeprawy. Często jego figury trafiały także na place miejskie oraz te przy kościołach.
Swego czasu kult św. Jana Nepomucena był tak silny, że wielu przyszłych rodziców decydowało się dokładnie tak samo nazwać swoje nowo narodzone dzieci. I tak powstało imię złożone z imienia (Jan) oraz przydomku (Nepomucen).
Rada Języka Polskiego również odniosła się do tego imienia, ponieważ wiele osób zastanawiało się, czy na pewno przydomek Nepomucen, może funkcjonować jako część składowa imienia, a także i samodzielne imię.
Prawidłową formą jest Nepomucen. Pisze o tym imieniu Jan Bystroń w "Księdze imion w Polsce używanych". Jan Nepomucen, święty czeski, poniósł śmierć męczeńską - został wrzucony do Wełtawy. W formie łacińskiej Nepomucenus występuje w "Internationales Handbuch der Vornamen", tam też jest podany Nepomuceno – imię nadawane we Włoszech. Nieprawidłowymi, według mnie, formami imion i nazwisk (nazwisko równobrzmiące z imieniem) są: Nepomocen i Nepomocyn. W "Słowniku imion współcześnie w Polsce używanych" wyd. przez Kazimierza Rymuta znajduje się zapis Nepomucyn (samogłoska przed -n może zmienić barwę), ale właściwą formą imienia i nazwiska jest Nepomucen
- zaznacza prof. dr hab. Aleksandra Cieślikowa, która udzieliła odpowiedzi pracownikowi Urzędu Stanu Cywilnego w sprawie prawidłowości zapisu imienia Nepomucen.