Wyniki matury w 2023. Gdzie i od której można sprawdzać, jak poszło na egzaminach? Wyjaśniamy

Kiedy i gdzie można zobaczyć, jak poszło na egzaminach? Wyniki tegorocznych matur zostaną oficjalnie ogłoszone już niedługo i abiturienci powinni koniecznie wiedzieć, gdzie i jak mogą sprawdzić własne.
Zobacz wideo Marina pracowała jako 14-latka. Jak poradziła sobie z maturą?

Tegoroczne matury mamy już dawno za sobą i dotyczy to zarówno uczniów, którzy zdawali je w terminie głównym, jak i dodatkowym. Teraz głowy abiturientów zaprząta jedna, ważna rzecz - wyniki egzaminów. Przypomnijmy, że aby matura była uznana za zdaną, uczeń musi zebrać przynajmniej 30 procent wszystkich punktów z każdego z egzaminów obowiązkowych (jęz. polski, jęz. obcy nowożytny i matematyka). A jak sprawdzić swoje wyniki z matury 2023? Tłumaczymy.

Wyniki matury 2023. Gdzie i kiedy można sprawdzić, jak poszło na egzaminach?

Oficjalne wyniki egzaminów maturalnych będą opublikowane w piątek, 7 lipca w godzinach 8 - 10 rano. Uczniowie mogą je sprawdzić na stronie OKE w systemie ZIU, do którego mogą się zalogować na dwa sposoby - wykorzystując login i hasło, które otrzymali od dyrektora szkoły, bądź za pomocą swojego profilu zaufanego. Wbrew pozorom to drugie rozwiązanie jest bardzo popularne, zważywszy na to, że młodzież chętnie loguje się przez telefony komórkowe czy tablety. Oczywiście można też zgłosić się do sekretariatu swojej szkoły po papierowe zaświadczenie o wynikach matury, które trzeba też dołączyć do dokumentów rekrutacyjnych na studia.

Wyniki matury 2023. Co zrobić w przypadku niezdanego egzaminu? 

Co mogą zrobić maturzyści, którzy oblali jeden (lub więcej) egzaminów? W przypadku niezdania jednego przedmiotu obowiązkowego uczeń może przystąpić do egzaminu poprawkowego, który odbędzie się w terminie 21 - 22 sierpnia 2023 roku. Wyniki z kolei zostaną ogłoszone 8 września 2023 roku w godzinach 8 - 10 rano. A co można zrobić w przypadku niezaliczenia większej liczby przedmiotów, w tym dodatkowych? Wówczas można podejść ponownie do egzaminu maturalnego dopiero w przyszłym roku. Więcej informacji o edukacji znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: