800 plus już od lipca 2024 roku? Rodzice pytają, czy będzie wyższe świadczenie. ZUS ma jasną odpowiedź

Kiedy rodzice mogą się już spodziewać podwyższonego świadczenia na dzieci? Niektórzy myślą, że 800 plus będzie już od lipca 2023 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dla nich konkretną odpowiedź na to pytanie.
Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. Dla wielu osób stanowi ważną część domowego budżetu, nic więc dziwnego, że niecierpliwie czekają na podwyżkę do 800 plus. Co do zasady ma ona wejść w życie po nowym roku, ale jest sporo rodziców, którzy już teraz czekają na wyższe przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i się niecierpliwią. Kiedy więc pojawi się 800 plus? ZUS jasno odpowiada beneficjentom na pytanie o termin pierwszych wypłat nowego świadczenia.

800 plus już od lipca 2023 roku? ZUS ma jasną odpowiedź dla rodziców

Rząd zaakceptował już projekt nowelizacji ustawy, która wprowadza podwyżkę świadczenia z 500 do 800 złotych. Jednak pierwsze przelewy będą się pojawiały na kontach rodziców dopiero po nowym roku kalendarzowym, ale nie później niż 29 lutego 2024 roku. A co z wnioskami o przyznanie nowego świadczenia? ZUS opublikował w tej sprawie komunikat (za serwisem Samorząd Infor) - "Przewidziane w projekcie ustawy przyjętym przez rząd podniesienie od 1 stycznia 2024 r. wysokości tego świadczenia z 500 do 800 zł miesięcznie nie będzie wymagało składania do ZUS-u nowych wniosków. Zakład podniesie wysokość świadczenia z urzędu. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie wszystkich uprawnionych. Nie ma potrzeby zgłaszania się w tej sprawie do ZUS-u" - wyjaśniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. 

Nowe świadczenie 800 plus. Co jeszcze rodzice powinni o nim wiedzieć?

800 plus jest po prostu kosmetyczną zmianą kwoty świadczenia, które co miesiąc otrzymują rodzice, więc wszystkie zasady, na jakich opiera się obecne 500 plus, pozostaną bez zmian. Świadczenie tak jak dotychczas będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18 roku życia i bez względu na dochody rodziców. Co więcej, z 800 plus będą mogły również skorzystać dzieci obywateli Ukrainy - jest to związane z przedłużeniem okresu legalnego przebywania w Polsce uchodźców z Ukrainy do 4 marca 2024 roku. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.