Niebywały sukces polskiego licealisty. Konstanty przełamał chiński monopol na matematykę

Konstanty Smolira, licealista z Lublina, przełamał chiński monopol w konkursie w Pekinie poprzedzającym 64. Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną. Zdobył maksymalną liczbę punktów. To niebywały sukces Polaka, który na pewno wart jest odnotowania. Kilka dni wcześniej Konstanty został zwycięzcą 11. Matematycznego Pucharu Europy (European Mathematical Cup). Rozwiązał bezbłędnie wszystkie zadania i zdobył złoty medal.

Przed Konstantym Smolirą świetlana przyszłość, a to dzięki niebywałym sukcesom z dziedziny matematyki - w krajowych, ale także międzynarodowych konkursach. Kilka dni temu zdobył złoty medal 11. Matematycznego Pucharu Europy, a teraz przełamał matematyczny monopol Chińczyków - zajął pierwsze w konkursie w Pekinie poprzedzającym 64. Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Burze uderzyły w Polskę. Towarzyszyły im gradobicia, ulewy i silny wiatr

Konstanty to chłopak na medal. Przed nim Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna

Konstanty Smolira to matematyczny geniusz, uczeń, który niedawno skończył III klasę Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie. Jednak dla niego to jeszcze nie czas na odpoczynek. Przed nim nowe, ważne wyzwanie - 64. Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna, której finał odbędzie się za kilka dni w Pekinie. Ten coroczny konkurs matematyczny dla uczniów szkół średnich jest najstarszą olimpiadą przedmiotową, której pierwsze zawody odbyły się w 1956 roku w Rumunii. Olimpiada matematyczna trwa dwa dni, jednak preselekcje zaczynają się znacznie wcześniej. W czasie finałowych zmagań uczniowie otrzymują sześć zadań (po trzy każdego dnia), ocenianych w skali 0-7. Zadania dotyczą algebry, teorii liczb, geometrii i kombinatoryki.

Konstanty Smolira, licealista z Lublina, jest doskonale przygotowany do zawodów. Potwierdzeniem tego jest zajęcie pierwszego miejsca w konkursie w Pekinie poprzedzającym olimpiadę. Pokonał on swoich rywali i tym samym przełamał chiński monopol, bo od wielu lat pierwsze miejsce przypadało uczniom z Chin. O tym, jak wielkiego osiągnięcia dokonał Konstanty, jest już głośno w mediach społecznościowych.

W konkursie w Pekinie poprzedzającym 64. Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną, która za tydzień ma miejsce w Japonii, Polak Konstanty Smolira zdobył maksymalny wynik - 42 punkty. Tym samym jest JEDYNĄ osobą spoza Chin, która tego dokonała. Parę dni wcześniej Konstanty został zwycięzcą Matematycznego Pucharu Europy (European Mathematical Cup). Jako jedyny rozwiązał bezbłędnie wszystkie zadania i zdobył złoty medal – I miejsce w Europie. Konstanty pochodzi z Lublina i jest licealistą. To jest nasza przyszłość. Gratuluję Ci! Poniższy widok jest bezcenny

- napisał na Twitterze Maciej Kawecki, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, dziennikarz technologiczny i popularyzator nauki.

Obecnie nie pozostało nam nic innego, jak mocno trzymać kciuki za Konstantego na olimpiadzie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.