Wyniki matur już jutro. Maturzysta: Jestem załamany. Nie śpię od tygodnia

Wyniki matur zostaną udostępnione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w piątek 7 lipca 2023 roku o godzinie 8:30. Pojawią się w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika. Maturzyści z niepokojem patrzą w przyszłości i w rozmowie z eDziecko.pl przyznają, że zwyczajnie się stresują. - To dla mnie być albo nie być. Jestem załamany. Nie śpię od tygodnia i myślę tylko o jednym - mówi jeden z tegorocznych maturzystów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Matura za nami, lecz do pełnego rozpoczęcia wakacji uczniom potrzebne są jeszcze oficjalne wyniki egzaminów dojrzałości. To wtedy zdający będą mogli odetchnąć z ulgą. Poznanie wyników matury dla wielu absolwentów szkół średnich wiąże się ze stresem, jednak bez tego ani rusz w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe. Postanowiliśmy porozmawiać z maturzystami o przewidywaniach i zapytaliśmy, co czują na dzień przed oficjalnym ogłoszeniem wyników matur. Z ich relacji wynika, że nie są w dobrej kondycji psychicznej.  

Zobacz wideo Jakie panują emocje po maturze z języka polskiego? [SONDA]

"Dużo uczyłem się do matury i marzę, aby dostać się na studia prawnicze"

Maturzyści z niecierpliwością oczekują na wyniki egzaminów dojrzałości. Żeby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Z kolei matury z przedmiotów dodatkowych nie da się nie zdać, a jeśli ktoś zdobył mniej niż 30 proc. punktów, może spróbować swoich sił w przyszłym roku. Wielu uczniów liczy jednak na wyższy wynik, a przede wszystkim z niepokojem oczekuje na rezultaty testów z przedmiotów rozszerzonych.

Dużo uczyłem się do matury i marzę, aby dostać się na studia prawnicze. Już jutro okaże się, czy uda mi się zrealizować to, co zaplanowałem. To dla mnie być albo nie być. Jestem załamany. Nie śpię od tygodnia i myślę tylko o jednym

- zdradza Maciek, który dodaje, że choć jest spokojny o język polski, matematykę i język angielski, to najwięcej wątpliwości budzą przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym, które są istotne w rekrutacji na studia. - Każdy, komu zależy, się stresuje - zaznacza absolwent szkoły średniej, a jego koleżanka ze szkolnej ławki dodaje:

Mam nadzieję, że zobaczę same wyniki powyżej 70 proc. Chodziłam na korepetycje i przykładałam się do nauki. 

"Matura to bzdura, a jej wyniki są mi obojętne"

Całkiem inne spojrzenie na wyniki z egzaminów maturalnych ma Marcin, który zaraz po maturze zatrudnił się w budowlanej firmie swojego ojca. Chłopak przyznał w rozmowie z eDziecko.pl, że zdany egzamin dojrzałości nie jest mu do niczego potrzebny, więc zwyczajnie nie myśli o nim i się nie stresuje. Zaznacza, że nawet bez tego "papierka" będzie zarabiał dobre pieniądze, bo jak uważa, "liczy się fach w ręku".

Matura to bzdura, a jej wyniki są dla mnie obojętne. Wolę pracę fizyczną, bo lubię szybko widzieć efekt. Znajomi się stresują i nie śpią po nocach, a ja mam luz

- mówi Marcin, sugerując, że może i jego zdanie jest mylne i szybko go zgubi, jednak ma nadzieję na szybki rozwój firmy taty, który przepisze na niego pewne udziały, a on zacznie działać na własną rękę i spełniać się w budownictwie. 

"Wszystko się może zdarzyć i nie ma co planować na zaś"

Z kole uczennica warszawskiej liceum zdradza, że kiedy tuż po napisanej maturze sprawdziła swoje odpowiedzi z tymi sugerowanymi z sieci, większość się zgadzała, dzięki czemu teraz prognozuje dobry wynik, dający szansę na studia z psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Nie ukrywa jednak, że pojawił się u niej pewien dreszczyk emocji, który zniknie dopiero po publikacji wyników.

Sprawdzałam odpowiedzi już po maturze i byłam zadowolona. Myślę, że na wymarzone studia się dostanę, ale wiem też, że wszystko się może zdarzyć i nie ma co planować na zaś

- przyznaje dziewczyna. 

Kiedy wyniki matury 2023? Aby je sprawdzić, maturzyści potrzebują loginu i hasła

Do egzaminów dojrzałości w maju 2023 roku przystąpiło 272 400 osób. Absolwenci szkół średnich musieli zmierzyć się z językiem polskim, matematyką, językiem obcym oraz co najmniej jednym przedmiotem dodatkowym. Świadectwa z wynikami z egzaminów dojrzałości zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do piątku 7 lipca 2023 r. Tego same dnia zostaną także opublikowane na oficjalnych stronach pomiędzy godziną 8 a 10.

Swoje wyniki można sprawdzić na specjalnym portalu ZIU. Aby się zalogować, potrzeba indywidualnego loginu i hasła. Warto pamiętać, że tego dnia serwery mogą być przeciążone, dlatego jeśli maturzyści będą mieli problem z zalogowaniem się, nie wynika to z braku dostępu, a jedynie z obciążenia serwisu. Absolwenci szkół średnich muszą się wtedy uzbroić w cierpliwość.

Więcej o: