Ile kosztują półkolonie dla dziecka? "200 zł pokrywa parafia, my płacimy 650 zł"

Rodzice, którzy chcą zapewnić swoim pociechom atrakcje w czasie lata spędzanego w mieście, często decydują się wysłać je na półkolonie. Oferta takiej formy wypoczynku jest bardzo bogata, a ceny zróżnicowane.

Więcej tematów związanych z życiem rodzinnym na stronie Gazeta.pl
W tym roku wakacje trwają bardzo długo - aż 10 tygodni. Dotyczy to oczywiście dzieci w wieku szkolnym, to ich letnia przerwa od nauki. One się cieszą, ich rodzice mniej, bo muszą w tym czasie zapewnić wyjazdy i opiekę. Mało kto może sobie pozwolić na dwumiesięczny urlop, zdecydowana większość rodziców kombinuje: lato w mieście, dwa tygodnie nad morzem, wakacje u dziadków, półkolonie etc. 

Zobacz wideo Jak rozpoznać u dziecka ADHD? "To nie jest tak, że mając ADHD zacznie biegać i roznosić studio"

Ile kosztują półkolonie?

Bardzo popularną formą wypoczynku dla dzieci, które są jeszcze za małe na wyjazdy na obozy czy kolonie, są właśnie półkolonie. Oznacza to, że maluchy mają zorganizowany czas od rana do późnego popołudnia, a na wieczór i noc wracają do domu. Taką formę wypoczynku organizują m.in. różnego rodzaju szkółki sportowe, które w ciągu roku szkolnego prowadzą dodatkowe zajęcia dla dzieci. Są to więc półkolonie tematyczne: piłkarskie, judo, karate, taneczne etc. W swojej ofercie mają także inne atrakcje: wyjście na basen, na trampoliny, do kina, muzeum, na ściankę wspinaczkową etc. Zwykle trwają tydzień, czyli w praktyce pięć dni, od poniedziałku do piątku, a ich koszt zależy od tematyki i wielkości miasta. W Warszawie półkolonie żeglarskie organizowane nad Zalewem Zegrzyńskim kosztują od 1100 zł do 1700 zł, półkolonie wakeboardowe ok. 1600 zł, a jeździeckie - od 900 do nawet 1500 zł. Nieco tańsze są półkolonie karate, judo czy taneczne. Ich ceny zaczynają się od 600 zł.

Ceny półkolonii w poszczególnych miastach

Na Facebooku, na profilu eDziecko, spytaliśmy czytelników, czy wysyłają swoje dzieci na półkolonie i ile za nie płacą. Ceny były bardzo zróżnicowane. Najtańsze okazały się oczywiście te z dofinansowaniem parafii lub miasta: 

Moje córki są właśnie w trakcie półkolonii organizowanych przez naszą poznańską parafię. Koszt to 850 za dwa tygodnie od osoby, przy czym 200 zł z tej kwoty pokrywa parafia, czyli my płacimy 650 zł. W cenie śniadanie, obiad, podwieczorek i codzienne wyjścia, a nawet wyjazdy

- napisała jedna z czytelniczek. Inna płaci 400 zł:

Dwa tygodnie półkolonii gminnych, Siechnice pod Wrocławiem. Część dofinansowana, 400 zł dopłacamy my rodzice.

Inna czytelniczka pochwaliła się: 

Bydgoszcz - półkolonie szkolne, dofinansowane przez Urząd Miasta. Płacimy tylko za wyżywienie - 3 posiłki dziennie - 150 zł. Multum atrakcji, dwa wyjścia dziennie, czas trwania: 5 dni, 7.30 -15.30. Córka jest bardzo zadowolona.

Rodzice płacą od 550 zł do 1100 zł

Inni czytelnicy podawali bardzo zróżnicowane ceny, wszystkie dotyczą pięciodniowych półkolonii z wyżywieniem. Pisali: "Koszalin, półkolonia taneczna 5 dni, 650 zł"; "Jaworzno, woj. śląskie - 600 zł"; Okolice Krakowa, 550 zł za 5 dni w lipcu"; "Warszawa, 1100 zł za 5 dni półkolonii sportowych"; "Bartoszyce - 500 zł ze skromnym wyżywieniem, 9-16 plus dwie całodniowe wycieczki"; "Dwa tygodnie, 8-16 z obiadem, podwieczorkiem, wycieczkami i biletami wstępu na różne atrakcje. Całość 1100 zł, Rybnik"; "Kraków - półkolonie-warsztaty artystyczne (ceramika) - 5 dni 850 zł z wyżywieniem i z jednym wyjściem do (muzeum, parku wodnego itp.)".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.