800 plus nie tylko dla Polaków? Wiadomo, kto jeszcze dostanie nowe świadczenie. Padł też termin wypłat

Pierwsze wypłaty 800 plus coraz bliżej. A kto będzie mógł skorzystać z nowego świadczenia? Wbrew pozorom nie tylko Polacy będą mogli otrzymywać 800 plus. A kiedy pierwsze wypłaty? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. Dla wielu osób stanowi ważną część domowego budżetu, nic więc dziwnego, że śledzą uważnie wszystkie doniesienia o podwyżce do 800 plus, która ma się pojawić po nowym roku kalendarzowym. Padł również termin pierwszych wypłat, a dodatkowo poinformowano, że nie tylko Polacy będą mogli skorzystać z nowego świadczenia. Kto jeszcze będzie mógł pobierać 800 plus? Oto co już wiemy na ten temat. 

800 plus nie tylko dla Polaków? Nowe świadczenie otrzymają też inne osoby

Co do zasady 800 plus, tak jak obecne 500 plus otrzymują obywatele Polski. Jednak ze świadczenia mogą również skorzystać obywatele Ukrainy, o ile mieszkają ze swoimi dziećmi. Jest to związane z przedłużeniem okresu legalnego przebywania w Polsce uchodźców z Ukrainy. Jak czytamy na łamach serwisu Fakt.pl, okres ten przedłużono do 4 marca 2024 roku, stąd "rodziny ukraińskie będą mogły pobierać pieniądze dłużej. Nowe prawo zakłada, że takie świadczenia jak 500 plus będzie mogło pobierać jeszcze dłużej - do 31 sierpnia 2024 r., a jeśli dziecko będzie korzystać z sesji poprawkowej w szkole - nawet do 30 września 2024". A kiedy będą pierwsze wypłaty nowego świadczenia? Znamy już termin.

800 plus od nowego roku kalendarzowego. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczenia?

800 plus wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku i od tego momentu Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) "dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r. dokonanej w styczniu 2024 r.". To oznacza, że choć teoretycznie wypłaty nowego świadczenia zaczną się od nowego roku, to z przyczyn technicznych część rodziców dostanie pieniądze później, ale maksymalnie do 29 lutego 2024 roku i wraz z wyrównaniem za styczeń. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA