"Panuje moda na nazywanie dzieci starymi imionami. Jakieś Halinki, Zdziśki i Kazimiery"

Na liście najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w Polsce, coraz częściej można zobaczyć te tradycyjne. "Często słyszę, że ktoś ma dziadków o imionach moich dzieci. To nawet miłe" - komentuje internauta.

Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców ważna decyzja. Zazwyczaj zastanawiają się nad nim na długo przed narodzinami pociechy, czerpiąc inspirację z różnych źródeł. Niektórzy preferują oryginalne i nietypowe imiona, zaś inni nazywają dzieci na cześć konkretnych osób np. członków rodziny lub znanych osobistości. Zdarza się również, że czerpią inspiracje z gier, seriali i filmów.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci

Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak odpieluchować nasze dziecko?

W rankingu najpopularniejszych imion męskich w 2022 roku pierwsze miejsce zajął Antoni, drugiej Jan, a trzecie Aleksander. Na liście znaleźli się również Nikodem, Franciszek, Jakub, Leon, Mikołaj, Stanisław oraz Filip. W przypadku dziewczynek miejsca na podium zajęły  kolejno Zofia, Zuzanna i Hanna. Wśród imion a najczęściej nadawanych dziewczynkom w 2022 roku można wymienić również Laurę, Maję, Julię, Oliwię, Alicje, Polę oraz Lenę. Na Twitterze między rodzicami nawiązała się dyskusja na temat najpopularniejszych imion. Internauci zauważyli pewną tendencję.

Powrót do tradycji

Rodzice twierdzą, że jeszcze kilka lat temu rzadko można było spotkać w przedszkolach Hannę, Zofię, Franciszka, czy Stanisława. Tradycyjne imiona niektórym kojarzyły się z seniorami. W ciągu ostatnich lat sytuacja uległa jednak zmianie i dziś słyszą nawet te staropolskie. "Teraz taka moda, od dosyć dawna, ludzie nazywają swoje dzieci 'starymi' imionami. Jakieś Halinki, Zdziśki, Jany, Kazimiery. Według mnie fajnie, bo źle mi się te imiona kojarzą, właśnie ze starymi ludźmi, a teraz będą to po prostu imiona", "Często słyszę, że ktoś ma dziadków o imionach moich dzieci. To nawet miłe", "Imiona nadawane dzieciom są doskonałym przykładem tego, jak ludzie dokonują wyborów balansując między potrzebą nowości a wrodzonym konserwatyzmem. Imiona zyskują na popularności, 'przegrzewają' się, zaczynają kojarzyć z dziadkami i wypadają z obiegu, a na koniec wracają do łask" - pisali internauci.

Więcej o: