Nadchodzą zmiany w szkołach. Znika jeden przedmiot szkolny. Zastąpi go nowy

Wakacje w pełni i nikt nie myśli o szkole czy nauce, jednak za dwa miesiące uczniowie wrócą do szkolnych ław. Tam będzie czekać na nich wiele nowości. Jedna z nich jest zmiana w planie lekcji. Otóż wraz z nowym rokiem szkolnym 2023/2024 znika przedmiot, jakim były podstawy przedsiębiorczości. Nie oznacza to jednak, że uczniowie będą mieli więcej wolnego czasu dla siebie. Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot, który stawia na praktykę.

Nadchodzą zmiany w szkołach. Uczniowie już nie będą uczyć się podstaw przedsiębiorczości. Przedmiot ten zostanie od września zastąpiony innym, nowym, który ma przede wszystkim stawiać na praktyczne umiejętności i pomóc młodym osobom wejść w dorosłość. Biznes i zarządzanie, bo o nim mowa, wejdzie do szkół z początkiem września 2023 roku. Jeśli wszystkie założenia zostaną zrealizowane, to już od 2027 roku możliwa będzie matura z tego przedmiotu. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Próby i myśli samobójcze wśród nastolatków

Zmiany w szkołach. Modyfikacje w planie lekcji. Czy ucieszy to uczniów?

Z początkiem nowego roku szkolnego 2023/2024 w szkołach pojawi się nowy przedmiot: Biznes i zarządzanie. Zastąpi on lekcje z podstaw przedsiębiorczości, które wiele osób uważało za przestarzałe i archaiczne. Tym razem ma być nowocześnie i przede wszystkim modnie. W programie ma być kładziony nacisk przede wszystkim na praktyczne i życiowe podejście do bieżących spraw, z którymi mierzą się lub będą mierzyć młodzi ludzie, kończący szkołę i wchodzący w dorosłe życie.

"Wprowadzenie nowego przedmiotu ma na celu rozwijanie kompetencji efektywnego zarządzania własnymi finansami" - mówił Czarnek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Przedmiot ten ma przede wszystkim nowocześnie podejść do nauki o finansach. Ma to być oparte na praktyce i wiedzy ekspertów oraz doświadczeniach przedsiębiorców z rynków międzynarodowych. "To odpowiedź na potrzeby współczesnego rynku pracy. Podczas zajęć uczniowie zdobędą kompetencje menadżerskie, nauczą się pracować w grupie i zarządzać finansami" - czytamy na rządowej stronie poświęconej nowemu przedmiotowi.

Co ciekawe, jeśli wszystkie założenia zostaną zrealizowane - już od 2027 roku będzie można zdawać maturę z tego przedmiotu. Będzie ona inna niż te znane obecnie. Otóż BiZ daje możliwość zdawania matury projektowej, w której część oceny, oprócz wiedzy praktycznej, będą stanowić także projekty zespołowe. Dzięki nim uczniowie rozwiną kompetencje 4K - kooperację, komunikację, kreatywność i krytyczne myślenie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA