Kiedy wyniki matury 2023? Aby sprawdzić, maturzyści potrzebują loginu i hasła

Kiedy wyniki matury 2023? To pytanie zadają sobie uczniowie, którzy w tym roku pisali egzamin dojrzałości i z niecierpliwością oczekują na wyniki. Tegoroczne wyniki egzaminów dojrzałości będą dostępne lada dzień.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Matura za nami, lecz do pełnego rozpoczęcia wakacji uczniom potrzebne są jeszcze oficjalne wyniki egzaminów dojrzałości. To wtedy zdający będą mogli odetchnąć z ulgą. Każdy maturzysta zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze zdany egzamin dojrzałości, to przepustka do lepszej przyszłości.

Żeby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Z kolei matury z przedmiotów dodatkowych nie da się nie zdać, a jeśli ktoś zdobył mniej niż 30 proc. punktów, może spróbować swoich sił w przyszłym roku. 

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Kiedy wyniki matury 2023?

Do egzaminów dojrzałości w maju 2023 roku przystąpiło 272 400 osób. Absolwenci szkół średnich musieli zmierzyć się z językiem polskim, matematyką, językiem obcym oraz jednym przedmiotem dodatkowym. Świadectwa z wynikami z egzaminów dojrzałości zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do piątku 7 lipca 2023 r. Tego same dnia zostaną także opublikowane na oficjalnych stronach pomiędzy godziną 8, a 10.

Swoje wyniki można sprawdzić na specjalnym portalu ZIU. Aby się zalogować, potrzeba indywidualnego loginu i hasła. Warto pamiętać, że tego dnia serwery mogą być przeciążone, dlatego jeśli maturzyści będą mieli problem z zalogowaniem się, to nie wynika to z braku dostępu, a jedynie z obciążeniem serwisu. Absolwenci szkół średnich muszą się wtedy uzbroić w cierpliwość.

Szansa na poprawę - kiedy egzamin poprawkowy?

Zdający, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z wyznaczonych przedmiotów obowiązkowych, ale niestety nie zdali egzaminu, będą mogli przystąpić do matury poprawkowej. Warunek jest jeden: niezdanie tylko z jednego przedmiotu. 

Matura poprawkowa 2023 w części ustnej odbędzie się w poniedziałek 21 sierpnia 2023 roku, a w części pisemnej we wtorek 22 sierpnia 2023 roku o godzinie 9:00. Wyniki matur poprawkowych zostaną opublikowane online w systemie ZIU 8 września 2023 roku.

Więcej o: