Powodują ją meszki i daje charakterystyczny objaw. Harrara jest szczególnie groźna dla niemowląt

Harara to bardzo rzadki skutek ugryzienia przez meszki. Może przydarzyć się i dorosłym, i dzieciom. Ale to w przypadku najmłodszych maluchów jest szczególnie groźna.

Harara. Co to jest?

Harara może wystąpić po ugryzieniu meszki. Jest to zatrucie organizmu, który wywołuje toksyczna ślina meszki. Występuje rzadko, organizm musi zareagować gwałtownie na białka, które trafiają do krwioobiegu po ugryzieniu.

Meszki występują tam, gdzie pojawia się zwiększona wilgotność. Spodziewać się ich można więc nad jeziorami, w lasach czy zaroślach. Jedna meszka potrafi jednorazowo złożyć aż 500 jaj! - Ugryzienie meszki nie jest niczym nadzwyczajnym w naszym klimacie. W Polsce występuje wiele gatunków meszek, które wyglądają bardzo podobnie do siebie. Te małe owady przeważnie osiągają ok. 6 mm długości, a ubarwienie jest połączeniem szarości i czerni. Ich ciało ma krępą budowę - mają masywne skrzydła oraz grube i krótkie odnóża – czytamy w portalu zdrowie.gazeta.pl.

Zobacz wideo Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów

Harara zdarza się w naszym klimacie rzadko. Jednak może wystąpić. - W Polsce nie występują meszki, których ugryzienie powoduje poważne skutki uboczne, ale enzymy znajdujące się w jej krwi mogą doprowadzić do reakcji alergicznej, której skutkiem może być wstrząs anafilaktyczny – wyjaśnia zdrowie.gazeta.pl.

Zwykle pierwszym objawem jest pokrzywka, zmiany na skórze w postaci wysypki. Pojawia się ona przede wszystkim na rękach i nogach. W dalszej kolejności harara może doprowadzić do obrzęku płuc. Występują wówczas: kaszel, duszności, sinienie ust czy całej twarzy.

Harara. Najważniejsza szybko reakcja

Nieleczona harara jest groźna dla zdrowia. Możę doprowadzić do obrzęku płuc. A to może doprowadzić do śmierci pacjenta. Jak leczymy hararę? Przede wszystkim stosując leki przeciwalergiczne i ewentualnie sterydy miejscowo. Gdy pojawiają się problemy z oddychaniem pacjent jak najszybciej powinien trafić do szpitala.

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepiej więc chronić się przed ugryzieniami meszek, czyli używać preparatów na owady, kleszcze i właśnie meszki. Objawy typowe dla ugryzienia meszki to przede wszystkim: delikatny ból, swędzenie, zaczerwienienie, opuchlizna. Gdy się pojawią, obserwujmy te miejsca.

Więcej o:
Copyright © Agora SA