Po co iść z dzieckiem do fizjoterapeuty? "Żeby nauczyć się jego obsługi, czyli tzw. baby handlingu"

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, część rodziców zastanawia się, do jakich specjalistów się z nim udać, żeby sprawdzić, czy prawidłowo się rozwija. Czy wśród nich powinna się znaleźć wizyta u fizjoterapeuty? W dzisiejszym odcinku "Mamy czas" rozmawiamy o tym właśnie z fizjoterapeutką dziecięcą Ritą Calderaro-Poczmańską.

Więcej odcinków "Mamy czas" znajdziecie na Gazeta.pl

Młodzi rodzice często zastanawiają się, czy poza wizytą u położnej środowiskowej i pediatry powinni ze swoim dopiero co urodzonym dzieckiem udać się jeszcze do jakiegoś eksperta. Niekiedy stresują się, że dziecko za wolno bądź za szybko się rozwija. Jakie zachowanie naszego malucha powinno nas skłonić do wizyty u fizjoterapeuty? Wyjaśnia nam to ekspertka w tej dziedzinie Rita Cardelaro-Poczmańska

Zobacz wideo Po co iść z dzieckiem do fizjoterapeuty? "Żeby nauczyć się jego obsługi, czyli tzw. baby handlingu"

Kiedy pójść z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Już na samym wstępnie naszej rozmowy Rita zdradza nam, że w krajach skandynawskich takie wizyty u fizjoterapeuty są obowiązkowe. Pierwsza, którą rodzice powinni odbyć, jest już w pierwszym miesiącu życia. Zastanawiacie się, po co tak wcześnie? Rita wyjaśnia: 

Żeby nauczyć rodziców baby handlingu, czyli prawidłowej pielęgnacji. My tak naprawdę rodzimy maluszka, dostajemy go na ręce i generalnie bawcie się dobrze. Nie mamy żadnej instrukcji obsługi.

Tym samym nasza ekspertka uważa, że każdy z rodziców powinien pójść ze swoim maluchem do fizjoterapeuty, żeby nauczyć się, jak prawidłowo się nim zajmować. A co dalej? Kolejną wizytę z dzieckiem powinniśmy odbyć około szóstego miesiąca życia. - Maluszek już sporo potrafi, układ nerwowy jest w pełni rozwinięty, więc możemy sobie ocenić bardzo wiele rzeczy. Z drugiej strony jest to taki moment, kiedy swobodnie jesteśmy w stanie "naprawić" wszelkie niedociągnięcia. (...) Jeśli wiemy, co robimy, to dobrze poprowadzona terapia daje szybkie efekty - mówi. Ostatnia wizyta według Rity Calderaro-Poczmańskiej powinna się odbyć, kiedy dziecko skończy rok. To moment, gdy maluch zaczyna chodzić. 

To są takie trzy wizyty, w które rodzic powinien zainwestować i odwiedzić gabinet fizjoterapeuty - nawet jeśli nic go nie niepokoi.

- podsumowuje Rita. 

Jak odpieluchować dziecko? 

W drugiej części programu Rita Calderaro-Poczmańska podpowida, jak odpieluchować dziecko. Istnieje wiele mitów związanych z tym tematem. Jednym z nich jest np. pogoda. Niektórzy uważają, że najlepiej odpieluchować dziecko wiosną albo latem. Nasza ekspertka wyjaśnia nam, że to nie pogoda ani warunki atmosferyczne powinny nam dyktować, kiedy ro zrobić, a gotowość naszego dziecka. A jak ocenić, czy maluch jest gotowy? Tego wszystkiego dowiecie się w najnowszym odcinku "Mamy czas".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.