Dobry Start - dla kogo? Wielu może liczyć na dodatkowe środki. Wnioski można złożyć już w tym tygodniu

Już niedługo zacznie się ważny okres dla rodziców, którzy mogą otrzymać od rządu wsparcie finansowe na wyprawkę szkolną dla swoich pociech. Jak i kiedy można złożyć wnioski o przyznanie środków z programu Dobry Start? Podpowiadamy.
Zobacz wideo https://cms.gazeta.pl/uom/api/cms/sst/editor.html?xx=29921308#:~:text=Jak%20zaoszcz%C4%99dzi%C4%87%20na%20wyprawce%20szkolnej%3F

Program Dobry Start jest jednym z najpopularniejszych form wsparcia dla rodzin z dziećmi i nic dziwnego. Świadczenie umożliwia sfinansowanie przyborów szkolnych dla każdego ucznia, z czego skorzystało już wielu rodziców. 300 plus można otrzymać raz do roku na wszystkie dzieci w rodzinie po uprzednim złożeniu wniosku. Kiedy i jak można to zrobić? Wyjaśniamy.

Dla kogo Dobry Start? Z dodatkowych pieniędzy może skorzystać wielu rodziców

Świadczenie 300 plus na zakup szkolnej wyprawki przysługuje wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat (w przypadku dziecka z niepełnosprawnością do 24 roku życia). To oznacza, że wsparcie otrzymają też między innymi pełnoletni uczniowie liceów, techników, szkół policealnych, jak i tych dla dorosłych. Jedynie dzieci uczęszczające do żłobka, przedszkola i zerówki, a także studenci (nawet mimo wieku) nie mogą skorzystać z 300 plus, ponieważ przez polskie prawo nie są uznawani za uczniów. 

Dla kogo Dobry Start? Rodzice już niebawem będą mogli składać wnioski

Aby móc otrzymać dodatkowe środki na zakup szkolnej wyprawki, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Można to zrobić w terminie od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku i wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia.
  • bankowość elektroniczną,
  • aplikację mZUS.

Trzeba przy tym pamiętać, że środki otrzyma tylko jedno z rodziców (w przypadku małżeństw), bądź obydwoje, ale po 150 złotych w przypadku sprawowania nad dzieckiem opieki naprzemiennej. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: