Adam i Malika to nietypowe bliźnięta syjamskie. Mają wspólne nóżki. "Nie można ich rozdzielić"

Adam i Malika to wyjątkowe dzieci z Indonezji. Są roześmiane, uwielbiają psoty i najlepiej czują się w towarzystwie swojej mamy. Jednak od pozostałych maluchów odróżnia ich to, że przyszły na świat jako bliźnięta syjamskie, które mają tylko jedną marę nóg. Ich matka odmówiła operacji rozdzielenia dzieci, gdyż wiązało się to z utratą jednego z nich.

Te bliźnięta syjamskie przyszły na świat w listopadzie 2021 roku. Połączone były dolnym odcinkiem ciała, a po przeprowadzeniu specjalistycznych badań okazało się, że wspólnie ich organizmy dzielą się okrężnicą, pęcherzem i tylko jedną parą nóg, co niestety oznacza, że nie można ich rozdzielić. Ich mama otrzymała propozycję przeprowadzenia operacji, ale tym samym miała wybrać tylko jedno dziecko. "Nie chciałam tego, więc po prostu opiekujemy się obojgiem, a separacja nie może zostać przeprowadzona" - zaznacza Defi, matka syjamskich bliźniąt, Adama i Maliki. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Zofia Zborowska i Andrzej Wrona walczą o życie ukochanego psa

Połączeni na zawsze. Czy kiedyś uda się je rozdzielić?

Adam i Malika to syjamskie bliźnięta, które przyszły na świat w listopadzie 2021 roku. Za kilka miesięcy będą świętować swoje drugie urodziny. Jak widać na opublikowanym nagraniu na Instagramie, są to dzieci roześmiane i pomimo swojej niepełnosprawności - bardzo radosne. Początkowo lekarze sugerowali ich rodzicom operację rozdzielenia niemowląt, ale wtedy musieliby dokonać wyboru - tylko jedno miałoby szansę na życie.

Jeśli nie można ich rozdzielić, doradzono mi, abym wybrała jedno z nich. Nie chciałam tego. Więc po prostu opiekujemy się obojgiem, nie można ich rozdzielić

- zaznacza Defi, mama dzieci, cytowana w poście na Instagramie.

 

Adam i Malika są bliźniętami, które mają oddzielnie organy mózgowe, serce, płuca, wątrobę, żołądek i każde z nich ma dwie pary rączek. Zrośnięte są brzuszkami, a to oznacza, że muszą dzielić się okrężnicą, pęcherzem i tylko jedną parą nóg. Adam kontroluje lewą nogę, a Malika prawą.

Jak czytamy w instagramowym poście, dzieci są bardzo ruchliwe, ale przyzwyczaiły się do dość powolnego poruszania się, za pomocą swoich mięśni ramion i silnych rączek. Pojawiają się także pierwsze próby chodzenia, ale jest to możliwe tylko wtedy, kiedy drugie z dzieci znajduje się w pozycji leżącej z główką na ziemi.

Adam i Malika są także pod stałą opieką lekarzy, ponieważ ich stan wymaga szczególnej uwagi, zwłaszcza jeśli chodzi o narządy trawienne i odbyt. Rodzina cały czas wierzy, że kiedyś nastąpi tak daleko posunięty rozwój medycyny, że będzie możliwe rozdzielenie bliźniąt w bezpieczny sposób, aby zarówno jedno, jak i drugie miało możliwość przeżycia.

Więcej o: