Od września nadchodzą zmiany w szkołach. Ten przedmiot zniknie z planu zajęć

Od września na uczniów czeka sporo nowości. I nie chodzi tu wcale o odświeżone mury szkoły, przeprowadzone remonty w salach lekcyjnych, czy nowi nauczyciele. Wraz z nowym rokiem szkolnym do planu zajęć wchodzi nowy przedmiot, który zastąpił podstawy przedsiębiorczości. Stary przedmiot odchodzi do lamusa, a tym razem ma być modnie, nowocześnie, a przede wszystkim ciekawie dla uczniów.

Nowy rok szkolny niesie ze sobą wiele zmian, które w mniejszym, lub większym stopniu dotknie uczniów. Jedną z nowości jest przedmiot biznes i zarządzanie, który we wrześniu ma zastąpić przestarzały i nudny dla wielu osób przedmiot, podstawy przedsiębiorczości. Zmian chce resort edukacji i przygotowania młodych osób do wejścia w dorosłość z odpowiednim bagażem wiedzy i doświadczenia w zakresie finansów. "Wprowadzenie nowego przedmiotu ma na celu rozwijanie kompetencji efektywnego zarządzania własnymi finansami" - mówił minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Podstawy przedsiębiorczości idą do lamusa. Zastąpi je biznes i zarządzanie

Z początkiem nowego roku szkolnego 2023 do szkół wchodzi zupełnie nowy przedmiot: biznes i zarządzanie, a to oznacza, że podstawy przedsiębiorczości, które do tej pory były w planie lekcji – znikną na dobre. Skąd ta zmiana? Otóż resort edukacji stawia na nowoczesne podejście do kształcenia w zakresie finansów. Stawia na praktykę, toteż nauka w dużej mierze ma być oparta na wiedzy specjalistów, doświadczeniach przedsiębiorców oraz rozwiązaniach z rynków międzynarodowych.

Reforma przedmiotu podstawy przedsiębiorczości to krok do nowoczesnego i praktycznego nauczania. Wprowadzenie nowego przedmiotu ma na celu rozwijanie kompetencji efektywnego zarządzania własnymi finansami

- mówił minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas prezentacji raportu "Biznes i Zarządzanie - reforma podstaw przedsiębiorczości" w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Głównym celem wprowadzenia nowego przedmiotu jest podniesienie poziomu wiedzy ekonomicznej młodych osób, poprzez rozwój kluczowych kompetencji (m.in. postawy przedsiębiorcze, umiejętności menedżerskie, przywódcze) oraz praktyczne podejście do takich zagadnień jak inwestowanie na giełdzie, kredyty bankowe i ich oprocentowania, marże, podatki, a przede wszystkim prowadzenie własnych finansów (konta oszczędnościowe, lokaty, itp.). Ma on też uczyć kreatywności i logicznego myślenia. Uczniowie będą pracowali na tzw. metodą "case study", czyli analizując aktualne i lokalne przypadki biznesowe. Liczyć się tu będzie przede wszystkim praktyka.

Nowy przedmiot będzie realizowany w szkołach ponadpodstawowych, zarówno w zakresie podstawowym, jak i rozszerzonym. Co istotne, już z 2027 rokiem BIZ będzie można zadawać na maturze.

Więcej o:
Copyright © Agora SA