Od kiedy 800 plus będzie wypłacane rodzicom? Nie wszyscy dostaną pieniądze w tym samym terminie

Kiedy rodzice mogą się spodziewać pierwszych wypłat świadczenia 800 plus? Muszą być świadomi, że nie każdy dostanie przelew w tym samym terminie. Skąd ta rozbieżność czasowa? Tłumaczymy finansowe zawiłości.
Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

500 plus to najważniejsze, polskie świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi ono ważną część budżetu domowego, więc nic dziwnego, że w dobie galopującej inflacji i nieustannie rosnących cen rodzice czekają z niecierpliwością na pierwsze wypłaty podwyższonego świadczenia, czyli 800 plus. A kiedy mogą się spodziewać pierwszych przelewów? Wyjaśniamy.

Od kiedy 800 plus będzie wypłacane rodzicom? Część dostanie przelew nieco później

We wtorek 27 czerwca Rada Ministrów oficjalnie przyjęła projekt nowelizacji ustawy, która podnosi o 300 złotych dotychczasowe świadczenie 500 plus. To zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem przez rodziców, którzy czekają na pierwsze przelewy. Jak czytamy na łamach serwisu MuratorPlus, 800 plus wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku, a pierwsze przelewy będą wypłacone najpóźniej do 29 lutego nowego roku. Choć Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zadeklarował, że "dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r. dokonanej w styczniu 2024 r.", to ze względów technicznych część przelewów, które powinny trafić do rodziców na początku stycznia, mogą zostać wykonane później. Wówczas środki zostaną wypłacone w lutym, ale za to w podwójnej wysokości - za oba miesiące jednocześnie.

Od kiedy 800 plus będzie wypłacane rodzicom? To warto wiedzieć o nowym świadczeniu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, 800 plus będzie tylko kosmetyczną podwyżką kwoty obecnego 500 plus. Stąd nowe świadczenie będzie wypłacane tak, jak dotychczas wszystkim dzieciom do 18 roku życia i bez względu na dochody rodziców. Nie będzie również konieczne składanie nowych wniosków - 800 plus będzie wypłacane na podstawie formularzy 500 plus, które większość rodziców już wypełniła i przesłała do ZUS-u przed końcem maja 2023 r. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.