800 plus. Znamy termin pierwszej wypłaty nowego świadczenia. Niektórzy będą musieli poczekać dłużej

Rząd oficjalnie potwierdził wejście w życie nowego, wyższego świadczenia. A kiedy rodzice mogą się spodziewać pierwszych wypłat? Niestety niektórzy będą musieli nieco poczekać na dodatkowe środki. Do kiedy? Sprawdźcie, kiedy będzie pierwsza wypłata świadczenia.
Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

500 plus to najważniejsze, polskie świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi ono ważną część budżetu domowego, więc nic dziwnego, że w dobie galopującej inflacji i nieustannie rosnących cen rodzice są bardzo zadowoleni wprowadzoną przez rząd podwyżką świadczenia o 300 złotych miesięcznie. A kiedy już będą pierwsze wypłaty 800 plus? Zobaczcie, co już wiemy o terminach przelewów. 

800 plus. Kiedy będą pierwsze wypłaty nowego świadczenia dla rodziców?

800 plus wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku, jednak rodzice muszą być świadomi, że wypłaty nowego świadczenia mogą się nieco opóźnić. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu ustawy (za portalemTVN24.pl) - "Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r. dokonanej w styczniu 2024 r." Jednak z powodu "konieczności wprowadzania regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw", stąd ostateczny termin pierwszej wypłaty 800 plus (wraz z wyrównaniem za styczeń) to 29 lutego 2024 roku

800 plus. Co jeszcze rodzice powinni wiedzieć o nowym świadczeniu na dzieci?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, 800 plus będzie wypłacane na takich samych zasadach jak obecne 500 plus. Co za tym idzie, nowe świadczenie będzie przysługiwało na każde dziecko do 18 roku życia, bez względu na dochody rodziców. Nie ma również potrzeby składać nowych wniosków, bo zmieni się jedynie kwota świadczenia. Stąd rodzice, którzy już złożyli wnioski o przyznanie 500 plus, nie muszą robić nic więcej. Świadczenie zostanie im podwyższone do 800 złotych automatycznie. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.