Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/24 ze zmianami. Chodzi o termin i nowe przedmioty

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 zostało przesunięte. Wakacje w tym roku będą dłuższe o trzy dni, gdyż szkolny dzwonek zadzwoni dopiero 4, a nie 1 września. Jednak to nie jedyna zmiana, na jaką powinni przygotować się uczniowie. W planach lekcji pojawią się nowe przedmioty. Przedstawiamy szczegóły.

Kilka dni temu uczniowie rozpoczęli swoje wymarzone i wyczekane wakacje. W tym roku potrwają one znacznie dłużej, bo decyzją resortu nauki rozpoczęcie roku zostało przełożone z 1 na 4 września. Oznacza to dodatkowe trzy dni wolnego o szkoły. Jednak na tym nie koniec zmian. Od nowego roku szkolnego 2023/24 pojawią się również nowe przedmioty, a także pewnym modyfikacjom zostaną poddane te już obecne w planie lekcji. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kluzik-Rostkowska: Hasła Konfederacji są nie do przyjęcia

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 przesunięte. Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Kilka dni temu zaczęły się wakacje, na które czekali wszyscy uczniowie. Ponad dwa miesiące wolnego od szkoły mogą przeznaczyć na wymarzone podróże, kolonijne wyjazdy, poznawanie nowych zakątków, spotkania z przyjaciółmi, czy zwyczajne lenistwo. Miłą niespodzianką jest również fakt, że w tym roku wakacje potrwają nieco dłużej niż zwykle. Decyzją Ministerstwa Edukacji i Nauki zostało przesunięte rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Uczniowie do szkół nie wrócą 1 września. Powód? Data ta przypada na piątek, toteż uroczysta inauguracja roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się trzy dni później, dopiero w poniedziałek 4 września. 

Szkoła ze zmianami. Jakie nowości czekają uczniów?

Po powrocie z wakacji na uczniów czeka wiele nowości. I nie chcodzi tu o świeżo odremontowane szkoły, nowych kolegów, czy nauczycieli. Największym modyfikacjom ulegnie plan zajęć, gdyż z niego właśnie wypadają przedmioty, które mają zostać zastąpione innymi. Chodzi tu przede wszystkim o podstawy przedsiębiorczości, które zostaną zastąpione lekcjami z biznesu i zarządzania.

Przedmiot ten zastąpi dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości i będzie nauczany w klasach I i II szkoły ponadpodstawowej. Celem tych zmian jest przygotowanie uczniów do roli przedsiębiorczych liderów oraz dostarczenie im niezbędnych umiejętności związanych z zarządzaniem. Przewiduje się, że nauczanie przedmiotu biznes i zarządzanie będzie obejmować 2 godziny tygodniowo w wymiarze całego okresu nauki w szkole ponadpodstawowej. Natomiast dla uczniów wybierających rozszerzony program nauczania w liceum i technikum przedmiot ten będzie miał 8 godzin lekcyjnych tygodniowo

- podaje portalsamorzadowy.pl.

Zmiany także czekają jeszcze inne przedmioty. Na lekcjach jezyka polskiego, do podstawy programowej zostały włączone gry: "This War of Mine" od 11BitStudios oraz "Gra Szyfrów", który przygotował Instytut Pamięci Narodowej. W przypadku techniki podstawa programowa zostanie rozszerzona o tematy poświęcone wychowaniu komunikacyjnemu, aby uwzględnić nowe środki transportu, takie jak hulajnogi elektryczne i inne mikropojazdy, którymi poruszają się młodzi uczniowie.

Nowością jest również pojawienie się w szkołach języka łacińskiego. Uczniowie klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz szkół średnich (liceum ogólnokształcącego i technikum) będą mieli nawet możliwość wyboru języka łacińskiego jako drugiego języka obcego nowożytnego, którego będą się uczyć.

Więcej o:
Copyright © Agora SA