1 lipca to ważny termin. Chodzi o pieniądze dla dzieci. "Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek"

Wakacje w pełni, ale już niedługo zacznie się ważny okres zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Mowa o dodatkowym środkach dla pociech. "Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek" - przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dlatego warto już zawczasu zadbać o wszystkie formalności. Zobaczcie, jak to zrobić.
Zobacz wideo Kiedy i gdzie składać wniosek o 300+?

Choć wakacje dopiero się rozpoczęły, to już teraz warto pomyśleć o wyprawce szkolnej. Dużym ułatwieniem dla rodziców jest rządowy program "Dobry Start", który umożliwia każdemu uczniowi otrzymanie dodatkowych środków na potrzebne przybory. Trzeba tylko złożyć wniosek w odpowiednim terminie. Gdzie i kiedy? Podpowiadamy.

1 lipca jest ważny termin. Chodzi o 300 plus na wyprawkę szkolną

Aby otrzymać dodatkowe wsparcie na zakup przyborów szkolnych, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wniosek w określonym terminie. Jak czytamy na portalu O2.pl wyjaśnienie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) - "Wnioski drogą online można składać tak jak w latach ubiegłych od 1 lipca do 30 listopada przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS". Można też skorzystać z aplikacji mZUS, jednak niezależnie od sposobu złożenia, trzeba to zrobić jak najszybciej, ponieważ środki są wypłacane zwykle w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. 

300 plus na wyprawkę szkolną. Kto może się ubiegać o dodatkowe środki? 

300 plus na przybory szkolne przysługuje wszystkim dzieciom i młodzieży uczącej się w szkole, czyli w wieku od 7 do 20 lat (24 lata w przypadku osoby z niepełnosprawnością). A kto może złożyć wniosek? Jak tłumaczy MRiPS, mogą to zrobić zarówno rodzice biologiczni, jak i prawni opiekunowie - "Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej". Wniosek może też złożyć pełnoletni uczeń, jeśli jego rodzice nie żyją lub ma sądowe prawo do alimentów. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: