Od kiedy 800 plus? Są kluczowe informacje. "ZUS dołoży starań, aby wypłaty były dokonywane na bieżąco"

Kiedy rodzice mogą się spodziewać pierwszych wypłat 800 plus? Znamy już datę wejścia w życie waloryzacji 500 plus, jednak same pieniądze mogą trafić do beneficjentów świadczenia z opóźnieniem. Jakim? "ZUS dołoży starań, aby wypłaty były dokonywane na bieżąco" - przekonuje instytucja odpowiedzialna za obsługę 800 plus. Zobaczcie, co już wiemy o podwyżce świadczenia.
Zobacz wideo Czy młodym Polakom dobrze żyje się w Polsce? Jak podchodzą do 800 plus? [SONDA]

500 plus to najważniejsze, polskie świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi ono ważną część budżetu domowego, więc nic dziwnego, że rodzice starają się dbać o ciągłość wypłat i są również żywo zainteresowani obiecaną podwyżką świadczenia o 300 złotych. A kiedy beneficjenci mogą się spodziewać pierwszych przelewów 800 plus? Tłumaczymy niejasności.

Od kiedy 800 plus? Rodzice mogą spodziewać się przelewów w konkretnym terminie

Aktualnie Rada Ministrów przygotowuje projekt nowelizacji ustawy, który wprowadzi podwyżkę dotychczasowego świadczenia rodzinnego z 500 do 800 złotych miesięcznie. Choć sama podwyżka ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku, to środki prawdopodobnie trafią do rodziców z opóźnieniem, jednak jak napisano w uzasadnieniu projektu (za serwisem Wydarzenia Interia.pl) - "Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 roku, dokonanej w styczniu 2024 roku". Jak wyjaśniono, pierwsze wypłaty 800 plus trafią do rodziców najpóźniej do 29 lutego 2024 roku wraz z wyrównaniem za styczeń.

Od kiedy 800 plus? To rodzice muszą wiedzieć o podwyżce świadczenia

Dotychczasowe świadczenie 500 plus będzie podniesione o 300 złotych automatycznie przez ZUS, stąd nie trzeba składać nowych wniosków, jeśli ktoś to zrobił do końca maja. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli dokumentów, muszą to zrobić jak najszybciej, aby na pewno otrzymać pełną kwotę świadczenia. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  1. Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  2. portal Emp@tia,
  3. bankowość elektroniczna,
  4. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe,
  5. aplikacja mZUS,
  6. mobilne punkty dostępne w placówkach ZUS, KRUS czy na poczcie, gdzie można też skorzystać z pomocy w wypełnianiu wirtualnego formularza.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.