Pierwsza polska szkoła, w której każdy otrzymał świadectwo z paskiem. "Każdy pasek miał inne przesłanie"

Sieć zalała fala zdjęć. Dumni rodzice chwalili się osiągnięciami i świadectwami swoich dzieci. Inni krytykowali, bo nieładnie tak się przechwalać. Zapominamy jednak, że tu chodzi o nasze dzieci i warto zwrócić uwagę na to, co dla nich jest dumą i celem, do którego dążyli. Jednak ze szkół znalazła na to świetne rozwiązanie.
Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

W piątek po zakończonym roku szkolnym, wielu dumnych rodziców publikowało w sieci zdjęcia swoich równie dumnych i zadowolonych dzieci. Jeśli na zdjęciach nie znalazły się dzieci, to z całą pewnością można było podziwiać świadectwa z solidnie wypracowanym czerwonym paskiem. I o ten pasek cała afera. Bo połowa rodziców chce się nim chwalić, bo jednak dziecko zdobyło go swoim wysiłkiem i nierzadko ciężką pracą. Ale jest druga strona, która twierdzi, że to przecież nie pasek jest najważniejszy, że nie on definiuje czy dziecko jest mądre, kreatywne, wspaniałe i wyjątkowe. Kto ma rację i gdzie leży prawda. Jak zwykle po środku. 

Więcej interesujących treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nie wolno zmuszać dzieci do szóstek, ani tym bardziej umniejszać tym, które je zdobywają swoją ciężką pracą

Pięknie podsumowała to Katarzyna Kubiczek z Laboratorium Relacji, terapeutka, która aktywnie działa w sieci. Zwróciła uwagę, na to że rodzice coraz częściej stają po dwóch przeciwnych stronach, wygłaszając zupełnie skrajne poglądy, nierzadko walcząc ze sobą i nawołując do wybrania tego lepszego, jedynego słusznego. Rzecz jasna, tego który sami wyznają. Tak łatwo wpadają w utarte schematy i tak często zapominają w tym wszystkim o własnym dziecku, a to przecież ono powinno być najważniejsze, czyż nie? W swoim poście na facebooku wspomina:

Absurdem jest umniejszanie szóstkom na świadectwie, dokładnie tak samo jak nawoływanie do szóstek, gdy dziecko satysfakcjonują mierne. Jedno i drugie działanie rodzica godzi w poczucie wartości dziecka, gdyż w pierwszym i drugim przypadku dziecko otrzymuje komunikat, że takie, jakie jest, nie jest ok.

Najbardziej inspirująca i kreatywna szkoła publiczna w Polsce

Ale nie można tu nie przywołać przykładu jednej z polskich szkół. To, co zrobiła kadra zasługuje na uwagę i inspirację. Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej w Śremie im. Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz nauczyciele pracujący w tej placówce doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest podkreślanie indywidualności dzieci. Wiedzą, że każde dziecko jest wyjątkowe i wspaniałe, i każde bez wyjątku, zasługuje na uwagę i docenienie. Dlatego też na koniec roku szkolnego, każdy uczeń miał powód do wyjścia i odebrania własnego świadectwa z paskiem.

Oczywiście rola czerwonego paska była niezmienna, otrzymali je uczniowie za świetne wyniki w nauce. Ale oprócz czerwonego znalazły się również:

  • pasek niebieski - wierzę w moją moc, ambitny uczeń
  • pasek zielony - najlepiej wychodzi mi odpoczynek, wysoka frekwencja
  • pasek pomarańczowy - najbardziej radosny
  • pasek fioletowy - magiczny uczeń dla którego niemożliwe nie istnieje, zawsze w gotowości by pomagać
  • pasek różowy - dobry przyjaciel
  • pasek żółty - jestem odważny, nietuzinkowy i mega kreatywny.

Czyli jak widać da się w piękny pedagogiczny sposób potraktować uczniów szkoły podstawowej, tak by każdy był z siebie dumny. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku więcej szkół przyjmie podobne rozwiązania. 

Więcej o: