Za tę zabawę grozi 500 złotych mandatu. Rodzice o tym nie wiedzą i wciąż pozwalają na to dzieciom

Rodzicu, masz małe dzieci i pozwalasz im na taką zabawę? To bardzo źle, na dodatek możesz zostać dotkliwie ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. Stąd warto zawczasu zapoznać się z tym przepisem, aby nie musieć ponosić bolesnych konsekwencji niewiedzy.
Zobacz wideo Fontanny nie służą do kąpieli. W wodzie żyją zarazki

Lato w pełni i wiele osób spędza czas na świeżym powietrzu, zwłaszcza blisko wody. O ile są to baseny czy strzeżone kąpieliska nad jeziorami, czy morzem, to wszystko w porządku. Gorzej, gdy owa woda pochodzi z… fontanny miejskiej. Niestety wielu rodziców wciąż pozwala maluchom na zabawę w tym miejscu, nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą za to ponieść poważne konsekwencje. Jakie i dlaczego? Wyjaśniamy.

Ta pozornie niewinna zabawa jest zakazana. Za złamanie prawa są surowe kary

W upalne dni ni nie ma nic lepszego niż zimna woda, stąd wciąż wielu rodziców nie tylko pozwala, ale wręcz zachęca dzieci do chłodzenia się w miejskich fontannach. Niestety nie mają pojęcia, że to nie tylko niebezpieczne, ale przede wszystkim zakazane przez prawo. Jak tłumaczą poznańscy strażnicy miejscy w poście na Facebooku, za to można dostać duży mandat - "Przypominamy, iż fontanny miejskie są elementem architektury miejskiej, przeznaczonymi tylko i wyłącznie do celów dekoracyjnych. [...] Za złamanie zakazu kąpieli w fontannach może grozić mandat w wysokości 500 zł". Jest to spowodowane tym, że woda w fontannach może być poważnie zanieczyszczona. 

Nie wolno kąpać się ani pić wody z fontanny. To grozi poważnym zakażeniem

Wydawałoby się, że woda w miejskich fontannach jest bezpieczna, ale tak nie jest - pochodzi bowiem z tzw. obiegu zamkniętego, co oznacza, że nie jest wymieniana, ani czyszczona. Stąd może być poważnie zanieczyszczona np. przez dzikie zwierzęta, a także bezdomnych, którzy często wykorzystują je, aby się umyć. W ten sposób dzieci (i dorośli) mogą zarazić się groźnymi drobnoustrojami, jak np. gronkowiec, paciorkowce, legionella, salmonella czy bakterie kałowe E.coli. Innymi nieprzyjemnościami po zabawie w fontannie mogą być wszelkiego rodzaju grzybice, zwłaszcza stóp. Dlatego naprawdę nie warto ryzykować, w końcu dobrych kąpielisk i basenów jest całkiem sporo. Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.