Siostra Roberta Lewandowskiego ma wyjątkowe imię. Jego męski odpowiednik nosi dziecko Agnieszki Włodarczyk

1467. Tyle dziewczynek otrzymało imię Milena w 2022 roku. To piękna imię jest pochodzenia słowiańskiego. Warto wiedzieć, że Milena ma także męski odpowiednik. Rada Języka Polskiego wypowiada się o nim bardzo pochlebnie.

1467 Milen

Imię Milena, jak podaje strona dane.gov.pl, nadano 1467 dziewczynkom w Polsce w 2022 roku. Danych za 2023 rok jeszcze nie ma. Jest to imię pochodzenia słowiańskiego, które jest obecne nie tylko w naszym języku. Często występuje także w bułgarskim, czeskim, słowackim, chorwackim, serbskim czy słoweńskim.

Milena w 2009 roku zajmowała 25. miejsce w grupie najpopularniejszych imion żeńskich. Największa popularność tego imienia przypadała jeszcze wcześniej. Nosi je wiele kobiet urodzonych w latach 80. i 90. Do tego grona należy choćby Milena Lewandowska, siostra Roberta Lewandowskiego.

Zobacz wideo Nowo narodzony syn Wiśniewskiego na drugie ma żeńskie imię. Będą przykrości w szkole?

Męski odpowiednik

Niewiele osób wie, że imię Milena ma także męski odpowiednik. To Milan. Tak nazywa się na przykład syn Agnieszki Włodarczyk. Wielu internautów zarzucało celebrytce, że nie jest to polskie imię i jest niewłaściwe dla chłopca. Tymczasem Rada Języka Polskiego wypowiada się na jego temat bardzo pochlebnie.

Do RJP wpłynęło bowiem zapytanie o pewnych rodziców. „W październiku zostaniemy rodzicami synka. Chcieliśmy dać mu na imię Milan. Znalazłam taką informację: Milan ang. Emilian, franc. Emilien, hiszp. Emiliano, Millan Milan jest imieniem słowiańskim, utworzonym od przymiotnika miły. W Polsce notowane jest od XV w. U nas zawsze było imieniem bardzo rzadko nadawanym, ale popularne jest w krajach południowosłowiańskich, jak Serbia, Słowenia, Chorwacja, a także na Słowacji i w Czechach. Dziś imię to nosi 628 Polaków (w 2001 r. – 446). Imieniny: 19 V; 18 VI". Para poprosiła językoznawców o opinię na temat imienia Milan.

Odpowiedź przygotowała sekretarz Rady, dr Katarzyna Kłosińska: - Nic nie stoi na przeszkodzie, by kierownik USC zarejestrował Pani synka pod imieniem Milan. Spełnia ono bowiem warunki określone w art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36 poz. 180) – nie jest ośmieszające, nie jest nieprzyzwoite, nie jest zdrobnieniem innego imienia, wskazuje na płeć dziecka. Jest także zgodne z zasadami, wyłożonymi w „Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej" („Komunikaty Komisji Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa PAN", nr 1(4)/1996).

Więcej o: