Jak obliczyć średnią na koniec roku szkolnego? Wiele osób ma wątpliwości co do tego jednego przedmiotu

Nadchodzi koniec roku szkolnego, z wraz z nim wydanie świadectw i nagród dla najlepszych. Stąd uczniowie obliczają sobie średnią ocen, aby zawczasu wiedzieć, czy mogą mieć nadzieję na wyróżnienie. A jak obliczyć średnią i jakie przedmioty wziąć pod uwagę? Wyjaśniamy.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

Do końca roku szkolnego zostało już tylko kilka dni, więc dzieci i młodzież oczekują na rozdanie świadectw i początek wakacji. W międzyczasie liczą sobie też średnią ocen na koniec roku, ale wielu uczniów ma wątpliwości co do tego jednego przedmiotu. Co konkretnie wlicza się do średniej? Podpowiadamy.

Średnia ocen na koniec roku szkolnego. Czy religia się do niej wlicza?

Średnia ocen to wynik dzielenia sumy wszystkich zdobytych w ciągu danego roku szkolnego przez ich liczbę. Jest to tzw. średnia arytmetyczna. A jakie przedmioty się do niej wliczają? Wszystkie obowiązkowe, na które uczęszczał uczeń, a także religia bądź etyka. Dla wielu osób te oceny to szansa na podniesienie sobie średniej niewielkim kosztem. A co z tymi, którzy nie chodzą ani na religię, ani na etykę? Ich średnia jest liczona z pozostałych przedmiotów, z pominięciem tych, z których są zwolnieni (tutaj może to też dotyczyć WF-u). 

Średnia ocen na koniec roku. Co jeszcze jest ważne, aby mieć wyróżnienie?

Jaką średnią ocen trzeba uzyskać, aby otrzymać świadectwo z wyróżnieniem? 4,75 lub wyższą, ale to nie jedyny warunek. Drugim wymogiem jest ocena ze sprawowania - uczniowie, którym zależy na świadectwie z paskiem, muszą mieć z zachowania ocenę bardzo dobrą bądź wzorową. W przypadku niższego stopnia ze sprawowania można nie dostać wyróżnienia nawet mimo odpowiednio wysokiej średniej ocen przedmiotowych. Dlatego warto mieć ten aspekt na uwadze cały czas.

Więcej o: