500 plus w czerwcu 2023 r. ZUS mówi jasno, komu zmieni się termin wypłat i uprzedza o tym rodziców

Kto może otrzymać od ZUS-u nowy termin przelewu środków z 500 plus? Instytucja konkretnie wyjaśnia, którzy rodzice mogą się spodziewać zmian w harmonogramie wypłat świadczenia. Kogo dotyczą zmiany? Zobaczcie sami.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. Dla wielu osób stanowi ważną część budżetu domowego, więc nic dziwnego, że rodzice starają się pilnować terminu przelewu. Choć ten jest przydzielany na stałe, niekiedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może przydzielić nowy. Kto i dlaczego może mieć zmieniony termin wypłat 500 plus? Wyjaśniamy urzędowe zawiłości.

Wypłaty 500 plus w czerwcu 2023. Kto będzie miał nowy termin?

Każdy beneficjent 500 plus ma przydzielony na stałe jeden, konkretny dzień miesiąca, który jest losowo wybrany z następujących: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22. Co do zasady ta sama data obowiązuje w każdym okresie świadczeniowym, ale jest wyjątek - osoby, które nie złożyły wniosku na porę. Jak tłumaczy regionalna rzeczniczka prasowa warmińsko - mazurskiego ZUS,  Anna Grabowska, (za portalem Biznes Interia) - "Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie, terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla takich osób wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów". Istotnie, ci, którzy złożyli wnioski do końca maja, zachowają swoje dotychczasowe terminy wypłat, natomiast spóźnialscy otrzymają nowe

Wypłaty 500 plus w 2023 roku. Kiedy można się spodziewać przelewu z ZUS?

Wniosek o przyznanie 500 plus można złożyć wyłącznie elektronicznie na jeden z następujących sposobów - poprzez portal PUE ZUS, w serwisie Emp@tia, poprzez bankowość elektroniczną (w tym SKOKi), w aplikacji mZUS bądź iść do mobilnego punktu 500 plus, gdzie można też otrzymać pomoc w uzupełnianiu formularza. Pieniądze ze świadczenia są przelewane rodzicom zwykle w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku, stąd harmonogram na 2023 rok jest następujący:

  • od 1 do 30 czerwca - wypłaty dla osób, które złożyły wniosek do 30 kwietnia,
  • od 1 do 31 lipca - wypłaty dla osób, które złożyły wniosek do 31 maja (z wyrównaniem za czerwiec),
  • od 1 do 31 sierpnia - wypłaty dla osób, które złożyły wniosek do 30 czerwca (z wyrównaniem za czerwiec),
  • od 1 do 30 września - wypłaty dla osób, które złożyły wniosek do 31 lipca (z wyrównaniem od lipca),
  • od 1 do 31 października - wypłaty dla osób, które złożyły wniosek do 31 sierpnia (z wyrównaniem od sierpnia).
Więcej o:
Copyright © Agora SA