Czy nauczyciel może zmienić ocenę końcową? Wielu uczniów nie zna tych zasad, a potem są zdziwieni

Czy nauczyciel może zmienić już wystawioną ocenę końcową? Jak się okazuje, jak najbardziej jest to możliwe, ale wielu uczniów nie ma pojęcia o tych zasadach. A powinni, żeby potem nie być zdziwionym, otrzymując świadectwo.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

Koniec roku szkolnego 2022/2023 już się zbliża, do początku wakacji został tylko tydzień i wielu uczniów już sobie odpuszcza chodzenie na lekcje. Błędnie myślą, że skoro wszystkie oceny już są wystawione, to nie można ich zmienić i są bezpieczni. Niestety to nie jest prawda - stopnie wciąż można zmodyfikować i to zgodnie z zasadami. Zobaczcie, jakie to reguły. 

Zmiana ocen końcoworocznych. Jakie są zasady? O tym uczniowie muszą wiedzieć

Co do zasady, wszystkie oceny końcoworoczne muszą być wystawione do połowy czerwca. Potem jest organizowana rada klasyfikacyjna, po której w teorii zmienić stopni już nie można. W jej trakcie są zatwierdzane wyniki klasyfikowania i promowania uczniów. Jednak dzieci i młodzież muszą być świadomi, że stopnie mogą zostać zmienione przed wspomnianą radą, jak i w jej trakcie, ale nie tylko - w wyjątkowych przypadkach jest bowiem możliwość ponownego zorganizowania rady klasyfikacyjnej i co za tym idzie, zmodyfikowania już wystawionych uczniom ocen. Dlatego warto przykładać się do nauki cały czas, a do szkoły uczęszczać do końca roku szkolnego. 

Koniec roku szkolnego 2022/2023. Kiedy zaczną się tegoroczne wakacje?

Oficjalne zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się w piątek, 23 czerwca. Do tego czasu został równo tydzień, z czego przez cztery dni będą odbywały się zajęcia. Warto wiedzieć, że tegoroczne wakacje będą dłuższe o kilka dni - zaczną się dzień wcześniej niż ostatnio, i skończą trzy dni później - decyzją Ministra Edukacji i Nauki początek nowego roku szkolnego został przesunięty z piątku, 1 września na poniedziałek 4 września. Stąd uczniowie zyskają dodatkowe trzy dni wolnego. 

Więcej o: