Kiedy 800 plus zastąpi dotychczasowe świadczenie 500 plus? ZUS wydał ważny komunikat dla rodziców

Kiedy będą pierwsze przelewy świadczenia 800 plus? Co trzeba zrobić, aby otrzymać większą kwotę? Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował komunikat, w którym wyjaśnia najważniejszą dla rodziców kwestię waloryzacji 500 plus. Zobaczcie, o co konkretnie chodzi.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Waloryzować 500 + czy też nie?

500 plus to najważniejsze świadczenie dla rodzin z dziećmi. W wielu przypadkach stanowi bardzo ważną część domowego budżetu, więc rodzice starają się dopełnić wszystkich formalności. Jedną z nich jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. A jak to jest z 800 plus? Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wyjaśnił ostatnio, co trzeba zrobić, aby w styczniu 2024 roku otrzymać większą kwotę.

Wniosek o przyznanie 800 plus. ZUS wydał komunikat dla rodziców

Wielokrotnie w ostatnim czasie w internecie pojawiają się informacje o tym, że aby otrzymać 800 plus, trzeba złożyć odrębny wniosek o przyznanie świadczenia. ZUS postanowił jasno wytłumaczyć tę kwestię. Jak tłumaczy Iwona Kowalska-Matis rzeczniczka prasowa dolnośląskiego ZUS-u (za serwisem Biznes Interia): "W niektórych mediach pojawiły się informacje, że do ZUS trzeba wysyłać wnioski o 800 plus, ale zapewniam, że u nas się nic nie zmieniło. Nie ma w naszym systemie wniosku o wyższą kwotę niż  500 plus". Istotnie, jedynym wnioskiem jest ten o 500 plus, i rodzice, którzy już go złożyli, nie muszą nic robić. W styczniu 2024 automatycznie otrzymają środki z 800 plus. Dokumenty do ZUS-u muszą złożyć tylko ci beneficjenci, którzy jeszcze tego nie zrobili, ale wtedy przelew dostaną później, ale nie później niż do 29 lutego przyszłego roku.

Wniosek o przyznanie 800 plus. Gdzie i jak złożyć dokumenty? 

Wniosek o 800 plus to po prostu formularz 500 plus. Złożyć go muszą ci rodzice, którzy jeszcze tego nie zrobili i mogą to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:

  • Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia,
  • bankowość elektroniczna,
  • Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe,
  • aplikacja mZUS,
  • mobilne punkty dostępne w placówkach ZUS, KRUS czy na poczcie, gdzie można też skorzystać z pomocy w wypełnianiu wirtualnego formularza.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.