To zdrobnienie stało się imieniem. Ma tylko cztery litery i jest hitem wśród polskich rodziców

Zdrobnienie, które stało się samodzielnym imieniem, a na dodatek takim, które podbiło serca wielu rodziców? Zdecydowanie tak. Mało kto pamięta jego pierwotną formę, nadając nowo narodzonym dziewczynkom skróconą wersję. Okazuje się, że obecnie znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu najczęściej nadawanych imion i nic nie wskazuje na to, aby miało z niej wypaść. O jakim imieniu mowa?

To zdrobnienie stało się samodzielnym imieniem. Doskonały przykład na to jak "uczeń" przerósł "mistrza", ponieważ Pola pochodząca od Apolonii znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej nadawanych imion dziewczynkom, natomiast jej pierwotna forma jest daleko w tyle, z liczbą nadań wynoszącą zaledwie 406 nadań w 2022 roku. Pola ma ich dokładnie 4087.

Zobacz wideo Grzegorz Onichimowski gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (16.06)

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pola, czyli modne zdrobnienie, które stało się popularne

Apolonia to imię, które wywodzi się z kultury starożytnej Grecji. Apollonia była to nazwa kilku miast, nazwanych na cześć greckiego boga Apolla. Na nasze ziemie przywędrowało stosunkowo późno, bo pierwsze wzmianki datowane są dopiero na XV wiek - zapisywane jako Apolonija, lub Polonija. W ramach tego jak ewoluował i zmieniał się język polski, samo imię również przeszło kilka zmian, pozostawiając samą Apolonią, od której wzięło się zdrobnienie Pola.

Pola jako samodzielne imię nadawane jest dopiero od niedawna. Patrząc na historię i korzenie niektórych imion, Pola "istnieje" zaledwie od kilkudziesięciu lat.

Według najświeższych statystyk ze strony Ministerstwa Cyfryzacji, w 2020 roku imię Pola plasuje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion żeńskich nadawanym dzieciom. Zajmuje zaszczytne dziewiąte miejsce z liczbą nadań 4087 i wiele wskazuje na to, że za jakiś czas może sięgnąć po koronę i znaleźć się na samym podium. Wielu rodziców pokochało to krótkie i niezwykłe imię dla dziewczynki, które kojarzy się z wielką aktorką z Hollywood – Polą Negri, czyli właściwie Apolonią Chałupiec - wyjątkowej kobiety urodzonej i wychowanej w Lipnie, małym miasteczku w województwie kujawsko-pomorskim.

Pola - idealne imię dla wojowniczki

Pola to kobieta niezależna, towarzyska i bardzo pewna siebie. Umie walczyć o swoje. Ma duszę wojowniczki, która nie ustąpi, dopóki nie osiągnie zamierzonego przez siebie celu.

Jest także bardzo uczuciowa i rodzinna. Uwielbia spędzać czas w gronie najbliższych, jak "ryba w wodzie" czuje się w czasie spotkań towarzyskich, imprez i różnych uroczystości. Nie lubi nudy i zawsze wybiera atrakcje od lenistwa i ciszy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA