Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły? Ten przepis może zdziwić uczniów

Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły? Wielu uczniów chętnie odpuściłoby sobie ostatnie dni w szkolnej ławie, jednak co istotne nie ma żadnych prawnych przesłanek, które pozwalałby im nie uczęszczać na zajęcia po wystawieniu ocen. Obecność nadal jest sprawdzana, a za opuszczanie lekcji mogą grozić surowe konsekwencje.

Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły? Na to pytanie szuka odpowiedzi wiele osób, które chętnie rozpoczęłoby już swoje wakacyjne przygody. Jednak nawet po wpisaniu wszystkich ocen końcowo-rocznych do dziennika, nauczyciele nadal mają prawo wprowadzać nowe tematy i przede wszystkim sprawdzać obecność. Wystawienie ocen nie zwalnia uczniów z konieczności chodzenia do szkoły, a brak frekwencji w tych dniach może okazać się bardzo problematyczny.

Zobacz wideo Polscy przedsiębiorcy pomogą w odbudowie Ukrainy? "My już tam jesteśmy"

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czy po wystawieniu ocen trzeba chodzić do szkoły?

W większości szkół oceny zostały już wystawione i oficjalnie wpisane do dziennika. Teraz już tylko pozostało odliczanie do wakacji, które rozpoczną się już za tydzień. W przyszły piątek uczniowie odbiorą swoje świadectwa i rozpoczną dwumiesięczną przerwę od szkoły. Do szkolnych ław wrócą dopiero z początkiem września. Toteż kiedy formalności zostały już uzupełnione, a wszystkie oceny są już w dzienniku i dodatkowo lekcje przybrały nieco luźniejszy charakter - wielu uczniów zastanawia się, czy faktycznie muszą zrywać się skoro świt i chodzić do szkoły?

Nie ma żadnych prawnych przesłanek, które pozwalałby uczniom nie chodzić do szkoły po wystawieniu wszystkich ocen. Do ostatniego dnia przed zakończeniem roku szkolnego - odbywają się lekcje, które co prawda mają nieco luźniejszy charakter. Jednak obecność sprawdzana jest za każdym razem.

Nie wszyscy uczniowie są świadomi, ale chodzenie do szkoły po wystawieniu ocen zostało dokładnie usankcjonowane w prawie oświatowym. Zgodnie z tym zapisem na dzieciach do 18. roku życia spoczywa obowiązek szkolny i każdą nieobecność muszą wytłumaczyć rodzice/opiekunowie. Nie ma tam żadnej informacji, która dawałaby przyzwolenie na "wolne od szkoły", tuż przed zakończeniem roku szkolnego, kiedy wszystkie oceny są już wystawione. Brak frekwencji może oznaczać poważne konsekwencje z promocją do następnej klasy.

Więcej o: