Polacy uwielbiają to imię, ale Grecy złapią się za głowę. Oznacza wrodzoną wadę kończyn

Piękne kobiece imię kojarzące się wielu osobom z uroczą francuską komedią obyczajową sprzed lat jest chętnie wybierane przez rodziców nowo narodzonych dzieci. Aż 3143 dziewczynek otrzymało je w 2022 roku.

13. imię w rankingu

Zgodnie z danymi uwzględnionymi przez rządową stronę dane.gov.pl na wśród najczęściej nadawanych imion żeńskich w Polsce wciąż królują Zofia, Zuzanna i Hanna (w tej kolejności, odpowiednio nadano je 5714, 5714, 5261 dziewczynkom w 2022 roku). Wysoko, bo aż na 13. pozycji uplasowała się Amelia. Otrzymało je 3143 dziewczynek.

To piękne imię nieco spadło w rankingu. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Amelia w 2014 roku zajmowała 8. miejsce w grupie imion żeńskich.  Jednak wciąż wielu rodziców ma je na swojej top liście. Z pewnością duży udział miał w tym film „Amelia" - francuski film fabularny w reżyserii Jean-Pierre’a Jeuneta z 2001 roku. Urocza bohaterka szukała szczęścia, miłości. Żyje sama w wielkim Paryżu. Nieśmiała marzycielka pracującą w kawiarni dowiedziała się o śmierci księżnej Diany i to był punkt zwrotny w jej życiu. Odnajduje życiowy cel, chce uszczęśliwiać ludzi! Między innymi swojego ojca. Z czasem na horyzoncie pojawia się także mężczyzna. Amelia oczywiście odnajduje szczęście. Komedia ta jest najpopularniejszym filmem francuskim poza Francją, gdzie obejrzało go w kinach 23,1 mln widzów.

Zobacz wideo Lili Antoniak zdradza, skąd pomysł na dość nietypowe imiona dla córek. "Moja obserwatorka nazwała tak swoją córkę dzięki mnie"

Pochodzenie imienia

Amelia to jednak imię pochodzenia nie francuskiego, a germańskiego. Powstało jako skrócenie imion dwuczłonowych z pierwszym członem Amal-, takich jak między innymi Amalgunda lub Amalberga. Co ciekawe w Grecji imię to oznacza wadę wrodzoną, która polega na niewykształceniu się kończyn. Jest to wada wrodzona.

Imię to ma odpowiedniki w innych językach. W języku angielskim mamy Amelię i Amalię, w języku niemieckim dziewczynki otrzymują imię Amalia lub Amalie. W języku rosyjskim imię to brzmi Amelija, a po włosku są aż trzy odpowiedniki - Amalia, Amelie, Emmelina.

Amelia imieniny obchodzi: 5 stycznia, 30 marca i 20 kwietnia.

Więcej o: