Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.
Od dawien dawna ludzie szukają sposobu, aby mieć dzieci o wybranej płci. Jednak jak dotąd nie znaleziono jeszcze w pełni skutecznego sposobu, choć próbowano różnymi metodami. Jedną z nich jest skorelowanie daty poczęcia z konkretną fazą i pozycją księżyca. Autor publikacji przekonywał, że to naprawdę działa, ale czy tak jest w istocie? Tłumaczymy.
Dawniej wierzono, że płeć dziecka ma związek z pozycją i fazą księżyca, Jak czytamy na łamach portalu wwwold.astro.umk.pl, jednym ze zwolenników tej metody ustalania dni płodnych i płci dziecka jest czeski lekarz dr Jonas. Twierdził on, że (cytat pochodzi z czasopisma Nieznany Świat Nr 7-8/1994, str. 71-73) - "w momencie zapłodnienia o przyszłej płci dziecka decyduje pozycja Księżyca w znaku męskim lub żeńskim". Ściślej rzecz biorąc, uważał on, że znaki zodiaku są męskie (np. Lew czy Waga) i żeńskie (np. Panna bądź Skorpion), i księżyc poruszając się po niebie, zahacza o każdy z nich. Stąd, aby mieć dziecko o określonej płci, do zapłodnienia musiało dojść w momencie, gdy księżyc był na ściśle określonej pozycji. Autor pomysłu nawet stworzył prosty program komputerowy, który miał ten konkretny moment na poczęcie obliczać. Jednak, jak można się domyślić, nie ma to nic wspólnego z biologią i wcale nie działa tak, jak opisuje go autor. Co prawda niekiedy może się zdarzyć, że płeć dziecka zbiegnie się ze znakiem zodiaku, jednak wciąż nie jest to sposób, na zagwarantowanie, że pociecha będzie mieć oczekiwaną przez rodziców płeć.
Skorelowanie momentu poczęcia dziecka z pozycją i fazą księżyca nie ma nic wspólnego z prawdą, jednak metod (zwłaszcza ludowych) jest więcej. A co metodami naukowymi? Niestety wciąż nie ma żadnej, płeć dziecka jest zdeterminowana już w momencie zapłodnienia i szansa na każdą z nich wynosi niezmiennie 50 procent. Jedynie możemy określić płeć nienarodzonego malucha podczas badań prenatalnych wykonanych zwykle między 18. a 22. tygodniu ciąży. Jest to tzw. badanie połówkowe, podczas którego lekarz ocenia budowę ciała dziecka, zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną. Można w ten sposób nie tylko określić płeć, ale i wykryć wady anatomiczne czy choroby genetyczne.