Tak nie będą już wyglądały świadectwa szkolne. MEiN wydało nowe rozporządzenie, które wprowadza zmiany

Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadza w tym roku wiele zmian. Czekają one również szkolne świadectwa - te dokumenty będą wyglądały inaczej niż dotychczas. Co konkretnie ulegnie w nich zmianie? Sprawdźcie nowe wzory świadectw.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

Rok szkolny 2022/2023 zbliża się do końca, a wraz z nim uroczyste wręczenie świadectw uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jak taki dokument wygląda, chyba każdy wie, jednak już niebawem będą w tej materii zmiany. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki (MEiN) chce to zmienić. 7 czerwca podpisał nowe rozporządzenie, które określa nowe wzory szkolnych świadectw, dyplomów i innych druków tego typu. Zobaczcie, co się zmieni.

Nowe świadectwa szkolne. MEiN oficjalnie wprowadza zmiany w drukach

Zmiany w wyglądzie świadectw szkolnych są związane przede wszystkim z faktem wprowadzania nowych przedmiotów do ramowego planu nauczania. We wrześniu 2022 roku do planu zajęć doszła Historia i Teraźniejszość (HiT), a od nowego roku szkolnego dojdą takie przedmioty jak Biznes i Zarządzanie (BiZ) oraz język łaciński. Z tego powodu MEiN wprowadza nowe wzory świadectw, na których nie ma nadrukowanej listy przedmiotów. Jak czytamy na łamach serwisu Portal Oświatowy, będą one wpisywane odrębnie dla każdego i według kolejności opisanej w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół dla danego typu szkoły. Zmiany dotyczą świadectw:

  • świadectw szkolnych promocyjnych,
  • świadectw ukończenia szkoły,
  • arkuszy ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku szkolnym, jednak w pewnych przypadkach można będzie przygotowywać świadectwa według dotychczasowych wzorów.

Obecne świadectwa mają nadrukowaną listę przedmiotów. W nowych będą wpisywane ręcznie tak, jak stopnie uzyskane przez uczniaObecne świadectwa mają nadrukowaną listę przedmiotów. W nowych będą wpisywane ręcznie tak, jak stopnie uzyskane przez ucznia Fot. Sławomir Mielnik / Agencja Wyborcza.pl

Nowe świadectwa szkolne. W tych przypadkach można użyć dotychczasowych wzorów

Świadectwa szkolne będą drukowane na nowych zasadach, jednak rząd wprowadził też regulacje przejściowe. Na ich mocy można przygotowywać dokumenty według dotychczasowych wzorów do czasu wyczerpania zapasu druków, a także dla tych uczniów, którzy rozpoczęli naukę w danej szkole przed 1 września 2022 roku, zanim wprowadzono nowe przedmioty. Przepisy przejściowe dotyczą uczniów następujących szkół:

  • podstawowych,
  • specjalnych, przysposabiających do pracy,
  • liceów ogólnokształcących,
  • techników,
  • branżowych I stopnia.
Więcej o: