Lato z komarami to prawdziwy polski klasyk, czy można zminimalizować ryzyko ukąszenia u najmłodszych i co zrobić, gdy szkoda już się wydarzy? Poniżej kilka prostych patentów i sprawdzone porady rodziców.
Ukąszenia komarów u dzieci bywają niebezpieczne. Dlaczego tak często ofiarą padają najmłodsi? Dzieci nie są świadome obecności komarów, nie wiedzą też jak reagować, gdy już pojawiają się w zasięgu wzroku i ponad wszystko nie chcą przerywać wieczornej zabawy. Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko pogryzienia przez komary?
Środki, które mają odstraszyć insekty najczęściej w swoim składzie mają substancję chemiczną o nazwie DEET, która chroni przed komarami i kleszczami. Należy jednak unikać opryskiwania po twarzy i rękach dziecka. Liczy się też poziom stężenia DEET, który nie powinien przekroczyć 30 proc. A co na ukąszenia komarów u dzieci sprawdzi się najlepiej? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Rodzinna wycieczka lub zabawa w ogrodzie często kończy się w aptece, gdzie rodzice proszą o: coś na ukąszenia komarów dla dzieci. Zminimalizować swędzenie można przy pomocy na przykład:
Warto wytłumaczyć też dziecku, że im mocniej będzie drapać dane miejsce, tym bardziej będzie swędzieć i boleć.
Niewinne ukąszenie komara może mieć poważne skutki dla zdrowia. Komary w Polsce mogą roznosić chorobę pasożytniczą wywołaną przez nicienie Dirofilaria. Warto zawrócić uwagę na następujące objawy:
Przy wystąpieniu powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem i koniecznie wspomnieć o ugryzieniu. Co więcej, trzeba też obserwować miejsce ugryzienia, które jeśli nie goi się po kilku dniach, tylko powiększa i staje się ciepłe, także należy udać się do przychodni. Tego typu objawy mogą świadczyć o zakażeniu przy okazji drapania swędzącej powierzchni na skórze lub alergii.
Zobacz też: Ocet jest tani i działa jak niewidzialna moskitiera na komary. Ale nie tylko on