Kolejne dziecko w Oknie Życia. To pierwszym przypadek w tym miejscu. "Jest bezpieczne i zdrowe"

W śląskim Oknie Życia znaleziono niemowlę. Sytuacja jest o tyle wyjątkowa, że jest to pierwsze dziecko, które trafiło do tego miejsca. Wcześniej nie było żadnego innego przypadku pozostawienia w tym Oknie życia malucha.

Więcej ciekawych artykułów o dzieciach znajdziecie na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Okno Życia z założenia jest miejscem, gdzie mama może przynieść niemowlę, którym nie jest w stanie się zająć. Takie okna są w wielu miastach w Polsce, między innymi w Jaworznie (województwo śląskie). Jednak dopiero dwa dni temu do tej placówki po raz pierwszy trafiło dziecko. To siedem lat od momentu powstania jaworznickiego Okna Życia. Nic więc dziwnego, że to wydarzenie jest tak wyjątkowe dla wszystkich. 

Dziecko w Oknie Życia w Jaworznie. To pierwszy maluch w tej placówce

Okno Życia w Jaworznie znajduje się obok przychodni "Pro Familia Med" przy ulicy Jaworznickiej 35 w Jaworznie. Istnieje od 2016 roku, ale dopiero teraz znaleziono tam malucha. Jak czytamy na łamach portalu Fakt.pl, personel placówki był doskonale przygotowany i gdy w ostatnią środę około godziny 23 rozległ się alarm, każdy wiedział, co ma robić. Na miejsce wezwano również karetkę, która po przebadaniu malucha przez ratowników, zabrała niemowlę do szpitala. "Oddane w dniu wczorajszym do OKNA ŻYCIA Dzieciątko jest bezpieczne i zdrowe, pod najlepszą opieką medyczną w Oddziale Neonatologii" - napisała na Facebooku Monika Maciejowska, współwłaścicielka przychodni  "Pro Familia Med".

Do Okna Życia w Jaworznie trafił pierwszy maluch. Mama może jeszcze zmienić decyzję

Matka może bez konsekwencji oddać nowo narodzone dziecko do Okna Życia. Jednak może w ciągu sześciu tygodni zmienić zdanie i wrócić po malucha. Nic jej za to nie grozi, jednak musi przedstawić dowody na to, że to ona urodziła dziecko. Zwykle wówczas robi się badanie DNA. Jeśli jednak w tym czasie nikt się po niemowlę nie zgłosi, trafi ono do adopcji. Wtedy traci swoją dotychczasową tożsamość i zostaje się NN, a sąd rodzinny nadaje maluchowi nowe imię, nazwisko i ustala nową datę urodzenia. 

Więcej o: